cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 16 wrzesień 2019 16:10

Debiut fabularny Piotra Adamskiego w Gdyni. Prezentujemy plakat artystyczny

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Czy ten film przełamie monopol, jaki na opowieści o zemście w kobiecym wydaniu miał ostatnio Patryk Vega?” "Eastern", pełnometrażowy debiut fabularny Piotra Adamskiego zostanie zaprezentowany w Panoramie Kina Polskiego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (16-21 września 2019). Pokaz filmu odbędzie się w środę 18 września o godz. 11.00 w  Teatrze Miejskim. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserem, współscenarzystą i aktorkami.

 

Adamski kreuje dystopijną wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi.  Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty.  „Czy ten film przełamie monopol, jaki na opowieści o zemście w kobiecym wydaniu miał ostatnio Patryk Vega?” – pyta w „Gazecie Wyborczej” Piotr Guszkowski. „Swoją drogą, gdyby ten film powstał w Hollywood, ktoś już myślałby o sequelu lub przynajmniej innej opowieści rozgrywającej się w tych samych realiach” – puentował Jakub Demiańczuk we „Wprost”.

Film został pierwszy raz publicznie pokazany na 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie w czerwcu br. O żadnym tytule nie mówiło się tyle, co o „Easternie”. Otrzymał trzy nagrody - dla debiutantki Mai Pankiewicz za odkrycie aktorskie, dla zespołu Pro8lem za najlepszą muzykę, a także Nagrodę Dziennikarzy za „czerpanie pełnymi garściami z mitów i podań, przełamywanie konwencji, nieustanne zaskakiwanie widza oraz dwie postaci dziewczęce, których mogłyby pozazdrościć produkcje Marvela”. „Rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska są twarzami tej szczerości. Nie udają kogoś kim nie są, nie wzorują się na zabijakach z filmów jak 14-letni maniacy produkcji klasy B. Cały czas zachowują swoją naturę – twardą, nieustępliwą lecz równocześnie nie zapominają o swojej naturalnej stronie, niepozbawionej empatii i współczucia” – dodaje Martin Rieszke (Filmawka).

Piotr Adamski jest zarówno reżyserem filmowym, jak i artystą wizualnym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Jest autorem wystaw w kraju i za granicą. Wcześniej w Studiu Munka SFP wyreżyserował krótkometrażowy film „Otwarcie”, który przyniósł mu szereg nagród w kraju i za granicą.

„Eastern” wyprodukowało działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Producentami są: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński. Film powstał w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”.

„Eastern” wejdzie do kin w marcu 2020 roku. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

Czytany 430 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 wrzesień 2019 16:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama