cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 16 wrzesień 2019 15:33

„Malowany Ptak” w pasmie Polonica na 17. MFF Tofifest

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Projekcje „Malowanego ptaka” na festiwalach w Wenecji i w Toronto to najlepszy dowód na to, że kino wciąż potrafi działać na widza. Nie było bardziej dyskutowanego filmu, żaden nie poruszył widowni tak, jak kontrowersyjna ekranizacja prozy Jerzego Kosińskiego. Z tym dziełem trzeba się zmierzyć. Będzie do tego okazja już na 17. MFF Tofifest, który odbędzie się od 19 do 27 października.

 

Na 17. MFF Tofifest zobaczymy „Malowanego ptaka” w sekcji Polonica, która pojawi się w Toruniu po raz pierwszy. Jej kuratorem jest wybitny krytyk filmowy, wykładowca łódzkiej PWSTiF, autor rozlicznych książek i artykułów o tematyce kina, Łukasz Maciejewski.

Polscy twórcy przekraczają granice – nie tylko w przenośni, również dosłownie. Pracując poza krajem, wnoszą do kinematografii światowej własny styl, talent, osobowość. W sekcji Polonica zgrupowaliśmy najciekawsze filmy z udziałem polskich artystów z mijającego sezonu. Czekają nas wzruszenia i kontrowersje, ożywione dyskusje i podziw dla twórców - zapowiada Maciejewski.

Szwedzki aktor na stałe zapisał się w historii kina dzięki wybitnym rolom w filmach niepokornych filmowców. Jego kreacje w „Dogville” Larsa von Triera, „Buntowniku z wyboru” Gusa van Santa czy ostatnio serialu HBO „Czarnobyl” to wystarczające dowody na to, że Skarsgård jest aktorem totalnym.

Do grona jego wybitnych osiągnięć dołącza rola żołnierza w „Malowanym ptaku” Václava Marhoula.

- To przepiękny film! - mówi aktor w filmiku nagranym specjalnie dla Widzów Tofifest, podczas trwającego MFF w Toronto, gdzie „Malowany ptak” miał swoją amerykańską premierę.

„Malowany ptak” Václava Marhoula na MFF Tofifest 2019

Światowa premiera odbyła się natomiast na zakończonym niedawno MFF w Wenecji, gdzie film wzbudził żywe reakcje publiczności, która porażona opuszczała sale kinowe. Doświadczenie filmu, który z taką siłą oddziaływuje na widza, było czymś od dawna niespotykanym.

Recenzent The Wrap donosił o epickiej adaptacji prozy Kosińskiego, która dosłownie pokazuje, czym jest dehumanizacja. Krytyk z „Time of Israel” pisał o skończonym arcydziele. W rankingach znawców kina film zajmuje wysoką lokatę w podsumowaniach najlepszych premier 2019 roku.

Co jeszcze w paśmie Polonica?

Poza „Malowanym ptakiem”, w którym obok Stellena Skarsgårda wystąpił m.in. Lech Dyblik, zobaczymy również w pasmie Polonica:

* „Mam na imię Sara” Stevena Oritta ze zdjęciami Mariana Prokopa i muzyką Łukasza Targosza

* „High Life” Claire Denis z Robertem Pattinsonem i Agatą Buzek

* „Rzekę” Emira Baigazina z muzyką Justyny Banaszczyk

* "Żniwa”, w których za oprawę wizualną odpowiada Michał Englert 

* zdjęcia Michała Englerta i Mateusza Wichłacza są ozdobą ukraińskiej ballady filmowej „Kiedy padają drzewa” w reżyserii Marysi Nikitiuk.

 

Trzeba się z tym zmierzyć!

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w dniach 19-27 października 2019. Więcej informacji na stronie www.tofifest.pl oraz na Facebooku http://www.facebook.com/tofifest.

Czytany 419 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 wrzesień 2019 15:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama