cinema.pl Festiwale

piątek, 30 sierpień 2019 12:01

Miasto, Masa, Maszyna. Terminator. Znamy motyw przewodni Tofifest 2019!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"Wrócę tu!" - zapowiadał android T200 w kultowej scenie  z pierwszego „Terminatora”. I słowa dotrzymał. Zobaczymy go na wielkim ekranie, w odrestaurowanej wersji klasyka Jamesa Camerona, na 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu  Filmowego Tofifest. Motywem przewodnim Festiwalu jest "3M" - "Miasto, Masa, Maszyna". Zarezerwujcie daty 19-27 października.

 

Kiedy Tadeusz Peiper pisał swój manifest „Miasto, Masa, Maszyna”, nie mógł podejrzewać, do czego doprowadzi rozwój technologii, która miała przecież służyć człowiekowi. Jej bunt wobec stwórcy niepokoił Jamesa Camerona, który objawił się światu jako reżyser „Terminatora”. 

W przejmującej dystopii o świecie, w którym maszyny przejęły władzę nad ludźmi, w 1984 roku dostrzegł to, z czym mierzymy się dzisiaj: kryzys ekologiczny i umieranie planety w znanym nam kształcie.

Niepokorny festiwal Tofifest nigdy nie był głuchy na otaczające nas zagrożenia. I tym razem chcemy zwrócić uwagę Widzów na toczące współczesny świat problemy, a zarazem oddać hołd artystom, którzy nas przed nimi ostrzegali. Jednym z nich jest niewątpliwie James Cameron. Reżyser zaangażował do swojego filmu nikomu nieznanego Arnolda Schwarzeneggera i przy skromnym budżecie stworzyli świętujący 35-lecie film, który zapoczątkował kultową franczyzę - jej szósta odsłona trafi do kin w listopadzie tego roku.

Czytany 460 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 sierpień 2019 12:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama