cinema.pl Festiwale

czwartek, 29 sierpień 2019 13:31

Retrospektywa animacji Piotra Dumały

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na retrospektywę animacji Piotra Dumały – wybitnego polskiego twórcy, animatora, rysownika, pisarza i krytyka. Spotkanie twórczością reżysera odbędzie się 8 września w ramach przeglądu The Best and the Rest 1. Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych.

 

Piotr Dumała (ur. 1956) tworzy filmy animowane i fabularne, jest scenarzystą, scenografem, autorem plakatów i komiksów oraz ilustracji prasowych i książkowych, a także krótkich opowiadań i tekstów piosenek. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, szwedzkiej Konstfack College of Art os Eksjo oraz na Uniwersytecie Harvarda.

Zasłynął animowanymi adaptacjami prozy Fiodora Dostojewskiego i Franza Kafki. Twórczość Dumały swą oniryczną aurę zawdzięcza autorskiej, niezwykle czasochłonnej, technice animacji. Artysta każdy kadr wyskrobuje skalpelem na pomalowanej czarną farbą gipsowej płycie, dzięki czemu uzyskuje efekt płynności ujęć i oryginalną fakturę filmu, która przywodzi na myśl malarstwo olejne. „Najbardziej spośród polskich filmowców poszukiwanym, kochanym i pożądanym na niemal wszystkich festiwalach świata, nie jest Kieślowski, Wajda czy Pasikowski. Jest nim Piotr Dumała.” - Tak, w 1993 w magazynie Film o Dumale pisała Bożena Jędrzejczak.

Po więcej informacji o reżyserze zapraszamy do serwisu www.ninateka.pl, gdzie można obejrzeć rozmowę z Dumałą, przeprowadzoną przez Bogusława Deptułę.

Podczas retrospektywy w FINA Wałbrzyska 3/5 zaprezentowany zostanie m.in. debiutancki film animowany reżysera z 1981 roku pt. Lykantropia. W programie znalazły się także: pełna czarnego humoru baśń dla dorosłych Czarny kapturek, groteskowa Wolność nogi, Nerwowe życie kosmosu oraz Ściany.

Spotkanie z twórczością reżysera odbędzie się 8 września w ramach przeglądu The Best and the Rest 1. Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. Dzień wcześniej, również w FINA, będzie można zobaczyć najlepsze międzynarodowe animacje krótkometrażowe wyłonione przez Jury Festiwalu (w którego składzie znalazł się m.in. Piotr Dumała) oraz animowane filmy dokumentalne (również prezentowanych podczas Festiwalu).

Warszawski Festiwal Filmów Animowanych jest pierwszą tego typu inicjatywą w stolicy. Do tej pory wielbiciele animacji musieli jeździć do Poznania (Animator) czy do Gdańska (MFFA). W ramach prezentowanego programu, widz będzie miał możliwość zapoznania się z najnowszymi międzynarodowymi i polskimi animacjami, zarówno krótko-, jak i pełnometrażowymi.

 

Harmonogram

7 września | The Best and the Rest

18:00 – przegląd najlepszych animacji krótkometrażowych zgłoszonych do konkursu Młoda Animacja

19:30 – przegląd najlepszych animacji krótkometrażowych zgłoszonych do konkursu Animacja Profesjonalna

8 września

18:00 – przegląd animowanych filmów dokumentalnych

19:30 – retrospektywa animacji Piotra Dumały

 

Wstęp wolny!

Czytany 379 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpień 2019 13:36

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama