cinema.pl Festiwale

czwartek, 29 sierpień 2019 13:20

Dokument CIENIE IMPERIUM na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pełnometrażowy debiut dokumentalny Karola Starnawskiego, inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” zostanie pokazany podczas Festiwalu w Gdyni w sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni”. 

 

"Cienie imperium" przedstawiają skomplikowaną historię państw postsowieckich, przez pryzmat emocjonujących historii mieszkańców Górskiego Karabachu, Ukrainy oraz Gruzji.

Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie.     

Pomimo że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju.

W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów. 

Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” opowiadającej historie mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od blisko trzydziestu lat padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski jest również pomysłodawcą oraz współscenarzystą filmu. 

Filmy z sekcji „Filmy z Gdyni” prezentowane będą w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdzie zaplanowano również spotkania z ich twórcami. Po seansie "Cieni imperium" odbędzie się spotkanie z reżyserem Karolem Starnawskim oraz scenarzystą Tomaszem Grzywaczewskim. 

 

Data pokazu zostanie ogłoszona 5 września. 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Czytany 436 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpień 2019 13:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama