cinema.pl Festiwale

środa, 28 sierpień 2019 11:39

Nagrody 11. Solanin Film Festiwal 2019

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Gala wręczenia nagród 11. Solanin Film Festiwal za nami! Jury w składzie reżyserka Marta Prus, aktorzy Katarzyna Zawadzka, Artur Barciś, Rafał Mohr i krytyk filmowy Ryszard Jaźwiński, ogłosiło długo wyczekiwany werdykt. Dodatkowo wręczone zostały nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

 

W tym roku twórcy filmowi przysłali na nasz festiwal prawie 200 produkcji. Po selekcji organizatorzy wybrali 37 filmów, które walczyły o nagrody w 3 kategoriach: konkurs niezależny, konkurs animacji, konkurs offowy z podziałem na dokument i fabułę. 

Najważniejszą nagrodę otrzymał Rafał Łysak. GRAND PRIX 11. SOLANIN FILM FESTIWAL

Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak

Obraz opowiada o relacji między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem. Czy są stanie sie porozumieć i przekroczyć swoje przekonania w imię miłości?

10 lat temu - na pierwszej edycji Solanin Film Festiwal - Grand Prix zdobył obraz "Mata, tata, Bóg i szatan", który portretował Polskę katolicką i lewicową pod postacią dwóch, skłóconych i rozwiedzonych rodziców. Nie przepuszczałem, że dzisiaj Polskę możne  podzielić na ludzi, którzy kochają prawidłowo i nieprawidłowo. Dzisiaj nie myśli się o uczuciach i relacjach rodzinny i przyjaciół, którzy zostali nagle postawieni po dwóch stronach barykad. Zapomniano o miłości. Dziękuję reżyserowi Rafałowi Łysakowi i całemu składu jury, za pokazanie, że Miłość powinna być bezwarunkowa - podsumował Grand Prix tegorocznego Solanina Konrad Paszkowski - dyrektor Festiwalu. 

KINO NIEZALEŻNE - NAJLEPSZY FILM

Wzium, reż. Karolina Cybulska, Anastasiya Dokish, Dominika Nowicka

Humorystyczny mockument o dwójce dubbingerów, którzy wracają w połowie lat 80. do Polski, by kolejny raz zmierzyć się na wydawane przez siebie dźwięki mieczy świetlnych Dartha Vadera i Obiego-Wana Kenobiego w klasycznej trylogii Star Wars George'a Lucasa.

KINO OFFOWE - NAJLEPSZY DOKUMENT

Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska

10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swoich bliskich. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Decyzję o przeprowadzce podjęła mama Julii, Marina. W dwa tygodnie spakowała walizki, wypisała dzieci ze szkoły, a nowo wyremontowane mieszkanie wystawiła na sprzedaż. Teraz rodzina Polniuków stara się o obywatelstwo polskie i rozpoczyna całkiem nowe życie w Warszawie. Bez pracy, zabezpieczenia finansowego i dobrej znajomości języka. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby miały lepsze życie niż ona.

KINO OFFOWE - NAJLEPSZA FABUŁA

Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski

Zgniłe uszy to opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Janek i Marzena zmierzają się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu plan terapii wymyka się spod kontroli. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia obrócą się przeciwko bohaterom.

KONKURS ANIMACJI - NAJLEPSZA ANIMACJA

III, reż. Marta Pajek

Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. III to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

 

WYRÓŻNIENIA JURORSKIE

Target Earth, reż. Kamil Janko. 

WYRÓŻNIENIA OD ORGANIZATORÓW FESTIWALU

Elizabeth, reż. Wojciech Klimala.

Match, reż. Urszuli Taraszki.

 

NOMINACJE DO NAGRÓD POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO

- reżyseria: Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski

- scenariusz: Też coś dla ciebie mam, scenariusz i reżyseria Iwo Kondefer

- zdjęcia: Tama, reż. Natalia Koniarz, zdjęcia Stanisław Cuske

- montaż: Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska, montaż Piotr Wójcik

- aktorka: Anna Moskal w Też coś dla ciebie mam, reż. Iwo Kondefer

- aktor: Julian Świerzewski w Zwykłe losy Zofii, reż. Dominika Gnatek

- dokument: Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak

- animacja: III, reż. Marta Pajek

 

Organizatorzy przyznali rownież nagrody: PRZYJACIELE SOLANINA 

- Winnicy Kinga – Kindze Kowalewskiej-Koziarskiej i Robertowi Koziarskiemu

- Filipowi Kudeli

- Annie Krzyżańskiej

 

Na gali obecni byli goście specjalni: przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze z Joanną Malon na czele, Mariusz Stoklosa - członek zarządu powiatu nowosolskiego, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz Andrzej Petreczko - przewodniczący rady miasta Nowa Sól.

 

Galę rozdania nagród przeczytał na żywo niezwykły lektor filmowy Maciej Gudowski.

 

 

11. SOLANIN FILM FESTIWAL 2019

21-25 SIERPNIA 2019 NOWA SÓL

www.solanin-film.pl // Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

OFF TO MOC!

Czytany 434 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 sierpień 2019 11:44

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama