cinema.pl Festiwale

wtorek, 27 sierpień 2019 16:14

Platige Image wspiera pierwszy w historii Warsaw Animation Film Festival

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pierwsza edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych odbędzie się w dniach 30.08 – 1.09.2019r. W ramach Festiwalu, w warszawskich kinach Elektronik i Amondo, zaprezentowane zostaną filmy krótkometrażowe w dwóch kategoriach: Professional oraz Young Animation. Partnerem wydarzenia jest studio Platige Image, które pomogło w konkursowej selekcji oraz organizacji warsztatów. Program Festiwalu obejmuje również pokazy animacji pozakonkursowych, animowanych horrorów oraz teledysków.

 

Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych wyemitowane zostaną najnowsze, polskie i międzynarodowe, animowane filmy krótkometrażowe. Pomysłodawczyniami oraz organizatorkami wydarzenia są Tessa Moult-Milewska oraz Ewelina Leszczyńska. Tessa to reżyserka filmów animowanych, zwyciężczyni konkursu TVP Kultura Dolina Kreatywna znana za kreację Kreatury – jednej z najczęściej pokazywanych polskich animacji w 2016 roku. Ewelina pracuje jako specjalistka ds. programowych w FINA. Tworzyła również festiwal filmów z Północy Be POLAR.

Warsaw Animation Film Festival powstał ponieważ w ofercie festiwalowej Warszawy brakuje festiwalu animacji. Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na tę lukę programową, która dziwi tym bardziej, że stolica skupia największą grupę twórców i studiów produkcyjnych. Chcemy stworzyć cykliczne wydarzenie, które będzie promowało miasto wśród zagranicznych twórców oraz na trwałe wpisze się w mapę kulturalnych wydarzeń Warszawy – mówi Tessa Moult – Milewska, organizatorka Warsaw Animation Film Festival.

Za sprawą WAFF chcemy odczarować przekonanie, że animacje to filmy tylko dla dzieci i udowodnić, że nierzadko poruszają najtrudniejsze tematy. Podobnie jak filmy fabularne i dokumentalne, animacje mają potencjał zmiany rzeczywistości społecznej – dodaje Ewelina Leszczyńska.

 

Partnerem Festiwalu jest studio Platige Image. Oprócz wsparcia przy wyborze prezentowanych podczas WAFF realizacji, artyści i eksperci ze studia będą dzielić się wiedzą podczas organizowanych w ramach Festiwalu warsztatów. Już pierwszego dnia, podczas Kreatywnego Piątku, wystąpi dyrektor artystyczny Platige Image Jakub Jabłoński. Ze studiem Jakub współpracuje od 10 lat, a ostatnio został nominowany do Paszportów Polityki 2018 za pracę nad wielokrotnie nagradzaną grą My Memory of Us. 

Drugiego dnia Festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym panelu dyskusyjnym, w którym głównymi bohaterami będzie zespół  Platige Image. Grono zostało dobrane tak, by w przystępny sposób opowiedzieć o sztuce tworzenia cinematików, czyli dziedzinie, w której Platige jest wśród najlepszych na świecie. Daria Zienowicz (producentka), Tomek Suwalski (reżyser i scenarzysta), Karol Klonowski (dyrektor artystyczny), Hubert Zegardło (CGI supervisor), oraz Dominik Wawrzyniak (Lead Previz) opowiedzą jak powstają imponujące trailery najgłośniejszych tytułów gier komputerowych na świecie. Spotkanie oraz sesję Q&A poprowadzi dziennikarz i bloger Łukasz Knap.

Zawsze chętnie wspieramy talenty, szczególnie te najmłodsze, bo to właśnie talenty stanowią fundament naszej branży.  Dlatego chętnie dzielimy się wiedza i doświadczeniem, a  Warsaw Animation Festival jest to umożliwia. Cieszy nas zarówno ilość, jak i wysoka jakość nadesłanych realizacji, bo pokazuje ogromny potencjał branży animacji, a my, przez swój aktywny udział w WAFF, chcemy pomóc ten potencjał rozwijać - mówi Tomek Suwalski z Platige Image, członek konkursowego jury.

Tomek Suwalski to reżyser i scenarzysta, który podczas swojej prelekcji przybliży proces powstawania scenariusza oraz opowie o pracy reżyserskiej.  Tomek dał się poznać jako twórca cinematików takich do produkcji takich jak Metro Exodus, czy Tom Clancy’s The Division 2.

Karol Klonowski – Art Director, artysta wyjaśni na czym polega praca dyrektora artystycznego, jak szukać referencji oraz przybliży tajniki czuwania nad spójnością opowiadanej historii pod kątem wizualnym.

Dominik Wawrzyniak – Layout & Previz Artist, związany z Platige Image od 2009 r. Brał udział w projektach takich jak AnotherDay of Life, seria Legendy Polskie Allegro, Watch Dogs 2,  czy tworzenie animowanego prologu do filmu Wonder Woman.

Daria Zienowicz i Hubert Zegardło – Daria to Senior Producer w Platige Image. Obecnie odpowiedzialna jest głównie za projekty specjalne, takie jak tematyczne parki rozrywki, a także za produkcję cinematików do produkcji takich jak Metro Exodus¸ czy Tom Clancy’s The Divisioin 2. Hubert jest CG Supervisorem,  współodpowiedzialnym za projekty takie jak m.in.: Another Day of Life, Crossfire HD, czy Metro Exodus Artyom’s Nightmare. Specjaliści wprowadzą uczestników warsztatu w arkana pracy z klientem, opowiedzą o etapach produkcji i koordynowaniu pracy zespołu.

 

Studio przygotowało także Nagrodę Specjalną – zespół Platige Image spośród animacji festiwalowych wybierze tę, której warstwa wizualna robi największe wrażenie. Wraz z nagrodą zwycięzca otrzyma zaproszenie na warszaty organizowane przez artystów Platige Image i dedykowane tylko zwycięzcy konkursu.

Warsaw Animation Film Festival potrwa do niedzieli 1 września. Wydarzeniu towarzyszyć będą również pokazy animacji w klubie Plac Zabaw na warszawskim Powiślu oraz warsztaty dla dzieci w Solatorium.

 

Platige Image to wielokrotnie nagradzane studio animacji, produkcji i postprodukcji oraz efektów specjalnych, które działa na rynku od 1997 r. Firma specjalizuje się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacji cyfrowych efektów specjalnych oraz kompozycji obrazu na potrzeby produkcji reklamowych i fabularnych. W swoim portfolio ma również oprawy 3D do przedstawień teatralnych, efekty wizualne i projekty specjalne, m.in. z obszaru muzealnictwa a także organizację prestiżowych eventów. Obecnie zrzesza blisko 300 specjalistów z branży kreatywnej i technologicznej. Studio współpracuje z ekspertami z różnorodnych branż, realizując projekty dla wiodących marek i organizacji z całego świata. Posiada wyspecjalizowane działy dedykowane różnym obszarom działalności: cinematikom, reklamie, animacji (Platige Animation), eventom (Platige Events), teatrowi i rozrywce (Platige Creative Arts), produkcji filmowej (Platige Films), a także projektom specjalnym.

Platige ma na swoim koncie ponad 200 nagród i wyróżnień, krótkometrażowe animacje czterokrotnie zapewniły mu główną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Studio otrzymało nominację do Oskara oraz nominowane było do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes i Złotych Lwów na festiwalu filmowym Wenecji. Zdobyło również Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany dla „Jeszcze dzień życia".

W czerwcu Platige Image zdobyło tytuł studia postprodukcyjnego roku w konkursie Klubu Twórców Reklamy.

Czytany 335 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 sierpień 2019 16:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama