cinema.pl Festiwale

sobota, 10 sierpień 2019 13:52

Fruit Chan gościem Pięciu Smaków, karnety już w sprzedaży

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Z największą radością ogłaszamy pierwszego gościa 13. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, Fruit Chana. Fruit Chan, legenda niezależnego kina z Hongkongu przyleci do Warszawy na Master Class towarzyszący retrospektywie jego filmów. Będzie to pierwsza w Polsce możliwość spotkania tego niepokornego i zawsze idącego pod prąd artysty oraz obejrzenia kluczowych dla okresu przekazania Hongkongu Chinom filmów. 

 

Fruit Chan pojawił się w hongkońskim kinie w najmniej spodziewanym momencie (w drugiej połowie lat 90.)  i w nietypowy dla tej kinematografii sposób (jako twórca niezależny). Przełomowe "Made in Hong Kong", pokazane na 11. Pięciu Smakach w 2017, Chan nakręcił na resztkach taśmy filmów, przy których asystował. Obraz nie miał budżetu ani gwiazd, ale miał to, czego już wtedy coraz częściej brakowało w hongkońskich filmach – duszę i wściekłą energię rozedrganego miasta, które miało wkrótce zostać przekazane Chinom. Autentyzm „Made in Hong Kong” zachwycił, film stał się sensacją i został obsypany nagrodami, co otworzyło Chanowi drogę do dalszej kariery. Jego kolejne filmy opowiadają o Hongkongu i jego mieszkańcach u progu wielkich przemian. Skomplikowana relacja Hongkongu z Chinami stanowi tło historii jego słynnych trylogii z końca lat 90.: trylogii transformacji i trylogii prostytucji. Fruit Chan powrócił do tematu tożsamości Hongkongu w 2018 filmem “Three Husbands”, który również pokażemy w ramach retrospektywy. 

Twórczość Fruit Chana to nie tylko wybitne filmy, ale także cenny dokument epoki, który pozwala zrozumieć specyfikę Hongkongu oraz emocje jego mieszkańców nie tylko na przełomie wieków, ale także dzisiaj, gdy ulice miasta stały się miejscem szerokich protestów społecznych. 

Sprzedaż karnetów na 13. edycję Festiwalu Filmowego Pięć Smaków rozpoczęła się 5 sierpnia i potrwa do 20 października lub wyczerpania puli. 

Podczas 13. edycji odbędzie się znacznie więcej seansów filmowych - projekcje, co najmniej w pierwszej połowie festiwalu, obywać się będą od godzin porannych. Warto więc już teraz pomyśleć o urlopie! 

Od 21 sierpnia dostępne będą karnety weekendowe, na seanse w dniach 15-17 listopada, przeznaczone specjalnie dla widzów spoza Warszawy, którzy nie mogą uczestniczyć w całości festiwalu. Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony w połowie października.  

 

13. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 13-20 listopada. 

 

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Partnerzy Pięciu Smaków: Miasto Stołeczne Warszawa, Hong Kong ETO,  Asian Film Awards Academy, Japan Foundation

 

Więcej na stronie piecsmakow.pl

Czytany 405 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 sierpień 2019 13:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama