cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 20 marzec 2017 23:27

"KOMUNIA" NAJLEPSZYM DOKUMENTEM NA POLSKICH ORŁACH 2017!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

ORŁY 2017 - PRODUKCJA WAJDA STUDIO "KOMUNIA", W REŻYSERII ANNY ZAMECKIEJ, ZDOBYŁA NAGRODĘ DLA NAJLEPSZEGO FILMU DOKUMENTALNEGO, A FINALISTA KONKURSU SCRIPT PRO ROBERT BOLESTO ZOSTAŁ NAGRODZONY ZA NAJLEPSZY SCENARIUSZ DO FILMU "OSTATNIA RODZINA". GRATULUJEMY!!!


Przejmująca „Komunia”, w reżyserii Anny Zameckiej, zdobyła nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Orły 2017 przyznawaną przez członków Polskiej Akademii Filmowej. Film był pierwszym pełnometrażowym debiutem dokumentalnym, który zyskał tak znaczną liczbę nominacji w historii Polskich Orłów. Dokument został nominowany w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, Odkrycie Roku dla Anny Zameckiej za reżyserię oraz Najlepszy Montaż dla Agnieszki Glińskiej, Anny Zameckiej i Wojciecha Janasa. W dwóch ostatnich zmierzył się z produkcjami fabularnymi, takimi jak „Wołyń”; „Jestem mordercą” i „Zjednoczone Stany Miłości”.

„Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej to pełnometrażowy debiut dokumentalny produkcji HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films, z producentem wspierającym MX35. Produkcję wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej a za dystrybucję jest odpowiedzialna firma Aurora Films.

„Komunia” zwyciężyła w Tygodniu Krytyki Filmowej Locarno i zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Trieste Film Festival. Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na targach filmu dokumentalnego East Silver i nagrodę na festiwalu DOK Lepizig. Polska premiera obrazu odbyła się na Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Grand Prix w Konkursie Filmów Dokumentalnych. W ostatnim czasie film uczestniczył także w IDFA, Camerimage, zdobył nagrody na MFF w Bratysławie i MFF w Mińsku. Projekt filmu był rozwijany podczas Programu DOK PRO w Szkole Wajdy – reżyserka Anna Zamecka brała udział w edycji 2011/2012 programu.

"Dojrzały, precyzyjnie zaplanowany i po mistrzowsku zrealizowany debiut."
Bartosz Wróblewski, wyborcza.pl
 
"Mocny portret dorosłego dziecka pośród niedojrzałych dorosłych."
Carmen Gray
 
"Mało który dokument ostatnio mnie tak mocno poruszył."
Patrycja Wanat, TOK FM
 
"Mocny i bezkompromisowy film, który nie boi się pokazać rzeczywistości."
Giorgia del Don, Cineuropa
 
"Prawdziwa filmowa perełka."
Krzysztof Czapiga, onet.pl
 
"Wyjątkowy, opowiedziany z humorem i empatią dokument przypominający subtelnej urody fabułę o rozpaczliwej próbie scalania więzi z bliskimi."
Janusz Wróblewski, Polityka
 
 
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. „Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Czytany 636 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 marzec 2017 23:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama