cinema.pl Artykuły

środa, 10 luty 2016 11:32

Spojrzenie na Szwecję

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Tegorocznym gościem specjalnym 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia szwedzka. W ramach sekcji zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Przedstawiciele branży filmowej Szwecji i Polski spotkają się na wspólnej konferencji.“To jedna z najbardziej prężnych kinematografii w Europie, odnosząca wiele sukcesów międzynarodowych, otwarta na koprodukcje, oferująca różnorodne i bogate kino - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor biura programowego. - My sami przekonaliśmy się o tym w ciągu ostatnich pięciu lat, gdy filmy szwedzkie aż trzy razy zdobyły w Krakowie najważniejsze nagrody: w 2013 roku Tora Mårtens otrzymała Złoty Róg za film “Colombianos”, w 2012 tę samą nagrodę zdobył Peter Gerdehag za film “Mleczne siostry”, a w 2011 Srebrny Róg powędrował do Marcusa Lindeena za film “Rozczarowani”. Poza tym mamy bliskie kontakty z twórcami, którzy ze Szwecją są związani twórczo, jak znakomity dokumentalista Jerzy Śladkowski, który wielokrotnie prezentował u nas swoje filmy, czy nagradzany w Krakowie za swoje krótkie filmy Magnus von Horn, którego debiut fabularny “Intruz” zdobywa teraz najważniejsze trofea zarówno w Polsce jak i w Szwecji”.

W programie najnowszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych obejrzymy:

MonaLisa Story (reż. Jessica Nettelbladt) - osiem lat z życia tytułowej bohaterki, która sama o sobie mówi, że urodziła się na haju. Kamera wnikliwie i z brutalną szczerością rejestruje jej codziennie zmaganie z uzależnieniem od heroiny i wielokrotne próby wyjścia na prostą. W kontrowersyjnym Pervert Park twórcy filmu Frida i Lasse Barkfors udają się do Stanów Zjednoczonych, by oddać głos tym, których wiele osób wcale nie chciałoby wysłuchać. Opowiadając historie przestępców seksualnych, dokumentują ich życie na wolności, które ogranicza się do specjalnie utworzonej strefy, potocznie okrzykniętej parkiem zboczeńców.

W filmie The Girl Who Saved My Life reżyser Hogir Hirori opuszcza swą ciężarną żonę i wyrusza ze Szwecji w podróż do swojej ojczyzny, Kurdystanu, by opowiedzieć historię tamtejszych uchodźców. Kiedy na drodze spotyka chorą dziewczynkę, nie wie jeszcze, jak wielki wpływ będzie miała ona na jego życie. Temat uchodźców powróci także w filmie Nice People (reż. Anders Helgeson, Karin af Klintberg) - opowieści o grupie somalijskich imigrantów, którzy w małym, szwedzkim mieście tworzą drużynę… hokeja, stając się pierwszą drużyną z Afryki w tej dyscyplinie.

Ingrid Bergman – in Her Own Words to zgodnie z tytułem portret jednej z największych gwiazd złotej ery Hollywood stworzony  jej własnymi słowami. Reżyser Stig Björkman wykorzystał nieznane, prywatne zapiski, listy oraz wywiady z dziećmi i stworzył z nich intymny obraz tej niezwykle utalentowanej aktorki i fascynującej kobiety. O przyjaźni wystawionej na próbę opowiada Martha&Niki (reż. Tora Mårtens), historia dwóch Szwedek o afrykańskich korzeniach, które po początkowych sukcesach odnoszonych w tańcu hip-hopowym, muszą teraz zmierzyć się z drugą stroną medalu oraz własną przeszłością. 

Szwecja to pierwszy kraj nordycki, który będzie w Krakowie gościem specjalnym. Tytuły wyprodukowane po drugiej stronie Morza Bałtyckiego pojawią się także w części konkursowej.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku

Czytany 932 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 luty 2016 11:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama