cinema.pl Artykuły

piątek, 26 lipiec 2013 14:24

Wrześniowa premiera w IMCE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 6 września w Teatrze Imka odbędzie się premiera scenicznej adaptacji jednej z najgłośniejszych powieści ostatnich lat „Lubiewo II – ciotowski bicz ” Michała Witkowskiego w reżyserii Piotra Siekluckiego. Spektakl jest realizowany w koprodukcji Teatru Imka z Teatrem Nowym z Krakowa.

Pomysł realizacji warszawskiej premiery spektaklu „Lubiewo II – Ciotowski bicz”, w koprodukcji z Teatrem Nowym zrodził się wtedy, kiedy to po raz pierwszy, na scenie Teatru Imka został zaprezentowany spektakl „Lubiewo I”. Tłumy chętnych stojących w kolejce przed kasą teatru, wszystkie bilety wyprzedane na długo przed spektaklem, długie owacje dla aktorów – tak warszawska publiczność przyjęła sceniczną adaptację „Lubiewa I” Michała Witkowskiego, która była wystawiana w teatrze w ramach festiwalu Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny. Spektaklu „Lubiewo I” ponownie będzie można zobaczyć pierwszego września w Imce.

Spektakl „Lubiewo I” to historia opowiedziana przez Michała Witkowskiego, a przeniesiona na deski teatralne przez krakowskiego reżysera Piotra Siekluckiego. Przedstawia gorzką i smutną, a jednocześnie bardzo ironiczną opowieść o parze homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Ponury klimat ich zapyziałego mieszkania upodobnionego do skansenu PRL pewnego dnia burzy dziennikarz, który przybywa i zaczyna spisywać wspomnienia Partycji i Lukrecji. Obydwaj bohaterowie przypominają sobie, jak to w swoich „złotych latach” zaczajali się w parkach czyhając na heteroseksualistów. Przechwalają się swoimi podbojami, bawią się opisami tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80. Codzienność dwóch postaci przepełniona jest także opowieściami o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice.

Spektakl „Lubiewo II – Ciotowski bicz” to druga część słynnego spektaklu ”Lubiewo I”, który opowiada o dalszych losach Patrycji i Lukrecji, które tym razem wybierają się na plażę do Lubiewa, by w słońcu cieszyć się urokami życia. Na plaży w Lubiewie spotykają się starzy pederaści wspominając czasy PRL, swojej młodości i pierwszych swoich seksualnych doświadczeń. Spektakl opiera się na rozmowach na, których narratorami są Paula i Michaśka. Z opowieści o postaciach i różnych perypetiach gejów wyłaniać ma się wg autora Wielki Atlas Ciot Polskich, dowcipna typologia postaw
i preferencji homoseksualnych.

Reżyseria:

Piotr Sieklucki; wg powieści Michała Witkowskiego

Obsada:

Paweł Sanakiewicz – Lukrecja

Janusz Marchiwński – Patrycja

Teresa Pawłowicz – Pisuaressa

Sylwester Piechura – Blondyn

Mikołaj Mikołajczyk – Wiesia

Bilety: rząd I-IV: 100 zł | rząd V-XI: 80 zł

http://www.teatr-imka.pl/lubiewo__ciotowski_bicz,647777,2013_09_06,1900.html

Czytany 1100 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 czerwiec 2014 10:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama