cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 08 styczeń 2024 16:49

Premiera "Historii Jakuba" w Teatrze Ateneum

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

PREMIERA „HISTORII JAKUBA” W TEATRZE ATENEUM! 13 stycznia 2024 roku na Scenie 61 Teatru Ateneum odbędzie się premiera „HISTORII JAKUBA” TADEUSZA SŁOBODZIANKA.Sztukę wyreżyserowała ALDONA FIGURA, w roli tytułowej ŁUKASZ LEWANDOWSKI.

O SPEKTAKLU „HISTORIA JAKUBA”

Łukasz Lewandowski w monodramie – opowieści inspirowanej faktami. Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego wszystkiego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.

„Historia Jakuba” to według Jana Bończy-Szabłowskiego jeden z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka. Pasjonująca opowieść o pogmatwanych losach Polaków i Żydów. O wzajemnych uprzedzeniach i walce ze stereotypami („Rzeczpospolita”). Spektakl wyreżyserowany przez, mającą na swoim koncie przede wszystkim cieszące się uznaniem realizacje najnowszej dramaturgii, Aldonę Figurę inspirowany jest prawdziwą historią.

Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.

Autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Zemanek, która wcześniej współpracowała z Aldoną Figurą, między innymi, przy spektaklach „Kruk z Tower”, „I że cię nie opuszczę”, „Protest”.

Premiera 13.01.2024r. o godz. 19.00.

REALIZATORZY

Autor tekstu: TADEUSZ SŁOBODZIANEK
Reżyseria: ALDONA FIGURA
Scenografia i kostiumy: JOANNA ZEMANEK


OBSADA

ŁUKASZ LEWANDOWSKI

Próba medialna odbędzie się 11.01.2024r. godz. 12.00.

Premiera: 13.01.2024r. / Scena 61 godz. 19.00.

Czytany 88 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 styczeń 2024 16:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama