cinema.pl Artykuły

wtorek, 21 listopad 2023 17:24

Nagroda Debiut TR 2023 przyznana

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Podczas tegorocznego 13. Forum Młodej Reżyserii po raz dziewiąty została przyznana nagroda Debiut TR. Prace kandydatów i kandydatek oceniał Zespół programowy TR Warszawa: Paweł Kulka, Justyna Lipko-Konieczna oraz Anka Herbut.Nagrodę TR Warszawa wspierającą rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych otrzymał Krzysztof Zygucki, student III roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Nagroda została przyznana za:
- odważny koncept spektaklu „HA HA HA” pozwalający szukać tego, co wzmacniające w sytuacjach które wydają się beznadziejne;
- uważną i energetyzującą reżyserię czytania performatywnego tekstu Klaudii Gębskiej „Maria Zosia Ania Frania, służąca nie jest do gadania!”;
- wrażliwość klasową i pracę z archeologią niewolnictwa w tekście „CHAM KORPOMAN”.  

W ramach tegorocznego Forum Młodej Reżyserii w Krakowie zespół programowy TR Warszawa przyznał także wyróżnienie w postaci rezydencji artystycznej dla Eugenii Balakirevej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, autorki spektaklu „Praca z aktorem. Proces” i tekstu „Trzy sceny wylosowanego życia, ale kogo w sumie to obchodzi”.
    
    
Nagroda Debiut TR
    
    
Nagroda Debiut TR
Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego Linii nowych talentów. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym.

Premiery Debiutu TR
„Puppenhaus. Kuracja”, reż. Jędrzej Piaskowski, premiera 6 kwietnia 2017
„Chinka”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak, premiera 29 czerwca 2018
„Woyzeck”, reż. Grzegorz Jaremko, premiera 10 maja 2019
„STREAM”, reż. Katarzyna Minkowska, premiera 2 października 2020
„Serce”, reż. Wiktor Bagiński, premiera 5 marca 2021
„Tom na wsi”, reż. Wojtek Rodak, premiera 25 kwietnia 2022
„Sweet & romantic”, reż. Wera Makowskx i Jakub Zalasa, premiera 23 lutego 2023
„Miasto kobiet”, reż. Emma Hütt, premiera 20 października 2023

Linia nowych talentów
Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programie TR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne debiutujących twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek.

Czytany 78 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 17:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama