cinema.pl Artykuły

niedziela, 19 listopad 2023 17:24

Opera w kinie! Spektakle z Arena di Verona i Bregenz Festival w nowym cyklu w Cinema City

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

28 listopada 2023 r. Cinema City rozpoczyna nowy cykl wydarzeń kulturalnych, prezentując na kinowych ekranach europejskie arcydzieła operowe. W wybranych kinach pokazane zostaną spektakle wystawione wcześniej w Arena di Verona we Włoszech i podczas Bregenz Festival w Austrii. Będą to: „Madame Butterfly”, pokazana w 2022 roku na słynnej pływającej scenie nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego podczas Festiwalu w Bregencji oraz „Carmen” z 2022 r., „La Traviata” z 2021 r. i „Turandot” z 2022 r. – każda z nich ze słynnego na cały świat Festiwalu Arena di Verona.Wszystkie te najsłynniejsze dzieła operowe zobaczymy od listopada 2023 r. do marca 2024 r. w cyklu Opera w kinie tylko w Cinema City. Cykl przybliża znakomite spektakle, zrealizowane z rozmachem na wielkich, europejskich festiwalach operowych. Doświadczanie muzycznego i wizualnego przepychu spektakli operowych na dużym ekranie kinowym, pozwala poczuć atmosferę tego monumentalnego wydarzenia, jakim były pokazy tych dzieł na żywo. Opery wystawione będą w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami, pozwalającymi na śledzenie libretta.

Miłośnicy opery zobaczą w Cinema City:

Madame Butterfly – 28.11 oraz 3.12.2023 r.
Carmen – 9.01 oraz 14.01.2024 r.
La Traviata – 6.02 oraz 11.02.2024 r.
Turandot – 5.03 oraz 10.03.2024 r.

Bilety na spektakle operowe w Cinema City można kupić pojedynczo a także w formie karnetu na cały sezon w specjalnej, obniżonej cenie. Opery pokazywane będą w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Częstochowie, Toruniu, Gliwicach, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Bielsko Białej. Informacje, filmowe zapowiedzi oper, bilety i karnety dostępne na www.cinema-city.pl/opera.
 
MADAME BUTTERFLY – 28.11 oraz 3.12.2023 r.
Giacomo Puccini  
Tragedia japońska w trzech aktach. Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica.
Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Bregenz Festival w 2022 r.
Obsada: Cio-Cio-San – Barno Ismatullaeva, Suzuki – Annalisa Stroppa, B. F. Pinkerton – Edgaras Montvidas, Sharpless – Brian Mulligan.
Wiener Symphoniker
Dyrygent: Enrigue Mazzola, reżyseria: Andreas Homoki.

Opera zrealizowana została na scenie na Jeziorze Bodeńskim. Opowieść o młodej, japońskiej gejszy, która krótko po ślubie z amerykańskim oficerem zostaje przez niego porzucona. Przyjmując religię męża naraża się jednocześnie na gniew i odrzucenie przez własną rodzinę. Czekając na powrót ukochanego, samotnie wychowuje syna. Dowiadując się, że mąż do niej nigdy nie wróci, decyduje się na śmierć.

CARMEN – 9.01 oraz 14.01.2024 r.
Georges Bizet
Opera w czterech aktach. Libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy.
Oryginalna francuska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu Arena di Verona z 2022 r.
Obsada: Carmen – Elīna Garanča, Don José – Brian Jagde, Escamillo – Claudio Sgura
Dyrygent: Marco Armiliato, reżyseria: Franco Zeffirelli.

Jedna z trzech najczęściej wystawianych oper na świecie. Spektakl pokazywany w Cinema City został zrealizowany w 2022 roku w amfiteatrze Arena di Verona. W tej spektakularnej produkcji wystawionej pod gołym niebem, udział wzięły setki artystów: soliści, chórzyści, chór dziecięcy, tancerze i statyści. Orkiestrę prowadził Marco Armiliato. Na uwagę zasługuje nie tylko muzyka, ale także niezwykłe kostiumy Anny Anni oraz urzekająca choreografia El Camborio. Libretto ukazuje historię młodej Carmen, robotnicy z fabryki cygar, która rozkochuje w sobie kaprala Dona Joségo. Z czasem kobieta kieruje swoje względy ku torreadorowi Escamillo i aby być wierna swoim ideałom, porzuca Joségo.

LA TRAVIATA – 6.02 oraz 11.02.2024 r.
Giuseppe Verdi
Opera w trzech aktach. Libretto: Francesco Maria Piave, w oparciu o powieść “Dama kameliowa” Alexandra Dumasa.
Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu Arena di Verona z 2021 r.
Obsada: Violetta Valéry – Sonya Yoncheva, Alfredo Germont – Vittorio Grigolo, Giorgio Germont – George Petean.
Dyrygent: Francesco Ivan Ciampa, reżyseria: Franco Zeffirelli.

Giuseppe Verdi, inspirowany Damą Kameliową Alexandra Dumasa, stworzył jedną ze swych najsłynniejszych oper – „Traviatę”. Dzieło uchodzi za najdoskonalsze w twórczości kompozytora, choć jego premiera wiązała się ze skandalem – francuska publiczność nie była w XIX wieku gotowa na kurtyzanę jako bohaterkę sztuki. W 2021 roku publiczność zgromadzona w amfiteatrze w Weronie zachwyciła się nie tylko wspaniałym wykonaniem solistów, ale też spektakularną scenografią wykorzystującą ogromne ekrany LED.

TURANDOT – 5.03 oraz 10.03.2024 r.
Giacomo Puccini   
Opera w trzech aktach. Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni.
Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu Arena di Verona z 2022 r.
Obsada: Turandot – Anna Netrebko, Calaf – Yusif Eyvazow, Imperatore Altoum – Carlo Bosi.
Dyrygent: Marco Armiliato, reżyseria: Franco Zeffirelli.

Opera w trzech aktach, dzieło włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego, choć nie ukończone przez niego, uznawane jest za jedno z najbardziej imponujących w jego twórczości. Baśń o księżniczce, która z zimną krwią każe ścinać głowy kolejnym kandydatom na męża, pokazywana jest na deskach teatrów już od blisko 100 lat.

Czytany 132 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 listopad 2023 17:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama