cinema.pl Artykuły

środa, 15 listopad 2023 21:09

„Robi wrażenie! Poruszający, bardzo potrzebny film.” – Jerzy Hoffman

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pierwszy od 30 lat film fabularny, opowiadający o powstaniu styczniowym. „Powstaniec 1863” to porywająca, epicka produkcja zrealizowana z rozmachem, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, aktywnie walczącego przeciw Rosji. Tytułowy Powstaniec w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem za co zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania.

 

Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie ucieka śmierci. nazywany przez Rosjan, „Duchem” przez najbliższe dwa lata powstania pozostanie nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego. i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru. jego legenda trwa po dziś dzień.

Na konferencji, po raz pierwszy, zostaną zaprezentowane bezcenne, oryginalne przedmioty należące do bohaterów filmu. Premiera filmu odbędzie się w ramach 160-tej rocznicy powstania styczniowego. Konferencję poprowadzi Anna Kalczyńska.


Scenariusz & Reżyseria

Tadeusz Syka


Producent

Klasyka Pro

 

Obsada

Sebastian Fabijański

Ksawery Szlenkier

Cezary Pazura

Wiaczesław Boguszewski

Karolina Szymczak

Olgierd Łukaszewicz

Daniel Olbrychski

Eryk Biedunkiewicz

 

Dystrybucja

Kino Świat

 

Mecenas strategiczny

Fundacja tylko orły

Czytany 129 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2023 21:17

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama