cinema.pl Artykuły

czwartek, 14 wrzesień 2023 19:59

Prezentujemy plakat artystyczny „Zielonej granicy” autorstwa legendy polskiego plakatu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

 To najlepszy film Holland od dawna. Nie dajcie sobie wmówić, że uderza w Polskę. Spider's Web

„Zielona granica" jest jak cios w splot słoneczny. To istotne świadectwo tego, co dzieje się aktualnie w Europie. The Guardian

Agnieszka Holland przeprowadza mocny i inteligentny atak na niesprawiedliwość na granicach. Variety

Humanitarne arcydzieło Agnieszki Holland przedstawia wstrząsającą wizję kryzysu uchodźczego w Europie. DeadlineBrytyjscy bukmacherzy plasują film na pierwszym miejscu w wyścigu po Złotego Lwa. To wzruszające kino, nie „antypolskie". Wysokie Obcasy

 

Holland po raz kolejny udowodniła, że jak mało kto potrafi przyglądać się globalnym problemom przez pryzmat doświadczeń zwykłych ludzi. Przy okazji stworzyła najlepszy swój film od czasów "Europa, Europa". TVN24

Film Agnieszki Holland, jest wielkim krzykiem. Nie polityka. Człowieka. Aktorzy tu nie grają. Oni po prostu są, głęboko przeżywając swoje role. Rzeczpospolita

Film, który za pomocą potężnych i rozdzierających serce obrazów przemawia do serca widza i zachęca go do refleksji nad wyborami etycznymi, z którymi każdy człowiek musi zmierzyć się codziennie. Sky News (Italy)

Wybitny film, który, szukając przyczyn w przeszłości, skupia się na teraźniejszości, aby zrozumieć, co może wydarzyć się w naszej przyszłości. Il Fatto Quotidiano

Kino o charakterze humanitarnym, które ujawnia to, co być może już wiemy, ale nie umiemy tego dostrzec, pozostawiając te obszary lądu lub morza niewidzialnymi w obliczu dominujących tematów medialnych. Sentieri Selvaggi

Prezentujemy plakat artystyczny filmu „Zielona granica" autorstwa Andrzeja Pągowskiego, legendy polskiego plakatu

Najnowszy film Agnieszki Holland tylko w kinach od 22 września

Prezentujemy plakat artystyczny filmu „Zielona granica" autorstwa Andrzeja Pągowskiego, legendy polskiego plakatu, promujący najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland. Światowa premiera filmu miała miejsce podczas prestiżowego 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie „Zielona granica" została nagrodzona 15-minutowymi owacjami od weneckiej publiczności i otrzymała fantastyczne recenzje od krytyków, którzy uznali najnowszą produkcję reżyserki za jedno z najwybitniejszych dzieł w jej karierze. Zapraszamy do kin już od 22 września, aby osobiście przekonać się o wyjątkowości tego filmu.

Pierwszy plakat dla Agnieszki Holland zrobiłem w 1978 roku (Aktorzy prowincjonalni), potem w 1980 roku (Gorączka) i w 1981 roku (Kobieta Samotna). Następnie długa przerwa i w 2017 roku (Pokot), autorski plakat, który Agnieszka zaakceptowała i w 2019 już oficjalnie (Obywatel Jones). To wszystko były filmy bardzo ważne dla czasu, w którym powstawały. Teraz Agnieszka postawiła przede mną zadanie, by stworzyć plakat do bardzo ważnego filmu „Zielona granica", filmu bardzo aktualnego i emocjonalnego w odbiorze. Jak sama mówi „Robiliśmy ten film z całą uczciwością - i ludzką, i artystyczną, i intelektualną, jaką mogliśmy wykrzesać z siebie. Nie ma w nim żółci. Są szczere emocje i szczera prawda o cierpieniu, ludzkich wyborach i o ludzkim pięknie również. Ja mam średnią wiarę w to, że jeden film może zmienić świat. Ale myślę, że moim zadaniem nie jest zmiana świata (...). Chodzi mi o to, żeby dać świadectwo". I właśnie o to świadectwo chodzi najbardziej... Ten film nie pozostawia nas obojętnymi i stawia wiele pytań, mówi Andrzej Pągowski.

„Zielona Granica" to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności", „Europa, Europa", „Pokot" i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones" uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica" to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica" jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.  

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem"). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

„Zielona granica" będzie miała swoją światową premierę na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film zostanie również zaprezentowany na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz na 61. Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.

„Zielona granica" tylko w kinach od 22 września.

Produkcja: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l'Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles

oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde - CNC - Institut Français.

Dystrybutorem „Zielonej granicy" w Polsce jest Kino Świat. Oprócz Polski, film ma już zapewnioną dystrybucję w ponad 20 europejskich krajach.

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska, Czechy, Francja, Belgia

Reżyseria: Agnieszka Holland („W ciemności", „Europa, Europa", „Pokot", „Szarlatan", „Obywatel Jones")

Producenci: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein

Scenariusz: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland

Koproducenci: Šárka Cimbalová, Maria Blicharska, Damien McDonald, Diana Elbaum, David Ragonig

Producenci wykonawczy: Mike Downey, Jeff Field, Emir Külal Haznevi, Daniel Bergman

Producentka liniowa: Alicja Jagodzińska-Kałkus

Obsada: Jalal Altawil („Sąsiedzi"), Maja Ostaszewska („Body/Ciało"), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa"), Behi Djanati Atai („Witamy"), Mohamad Al Rashi („Al Hadira: The Hangar"), Dalia Naous („Ucieczka z Rakki"), Jaśmina Polak („Wesele"), Joely Mbundu („Tori i Lokita"), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki"), Marta Stalmierska („Wyrwa"), Agata Kulesza („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Maciej Stuhr („Belfer"), Magdalena Popławska („Atak paniki"), Monika Frajczyk („Jeszcze przed świętami"), Michael Zieliński („Matecznik")

Czytany 265 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 wrzesień 2023 20:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama