cinema.pl Artykuły

wtorek, 06 czerwiec 2023 22:33

God save the king!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

6 maja koronę Wielkiej Brytanii oficjalnie nałoży 68. monarcha. Na dzień przed rozpoczęciem doniosłych uroczystości CANAL+ DOKUMENT przybliży jego postać w najnowszym dokumencie KRÓL KAROL III. Król, który na kartach historii już zapisał się jako najdłużej pełniący obowiązki książę Walii i najstarszy obejmujący tron władca. Z kolei w popkulturze, jako ekscentryczny ekolog uwikłany w tragiczny w skutkach trójkąt miłosny.Ceremonię koronacyjną Karola III zaplanowano tak, by łączyła elementy zakorzenione w wieloletnich tradycjach, ale również by odzwierciedlała Karola jako nowoczesnego monarchę. I tak z jednej strony zobaczymy przejazd królewskiej pary powstałą w 1762 roku karetą i po raz pierwszy w XXI wieku będziemy świadkami namaszczenia monarchy konsekrowanym olejem. Z drugiej strony uroczystość będzie krótsza i tańsza niż koronacja jego matki, zaproszenia wystosowano do gości z różnych wyznań i grup społecznych, a internauci już mogą korzystać ze specjalnie utworzonego z tej okazji emoji korony. Bez wątpienia koronacja Karola zapisze się w historii Wielkiej Brytanii i będzie idealną okazją do pokazania, jakim monarchą będzie Karol III."

Gabriela Czernecka, autorka podcastu Royal Story Królewska Historia.
Od małego towarzyszyły mu kamery, śledząc każdy jego krok – w drodze do szkoły, podczas wojskowej służby czy w dniu ślubu. Wiemy o nim więcej niż o jakimkolwiek innym królu, ale czy wiemy wszystko? Dziś Karol, nowy król Wielkiej Brytanii, ma okazję wykazać się jako współczesny monarcha, którym tak bardzo zawsze pragnął zostać. W młodości niezrozumiany, wyszydzany za miłość do muzyki klasycznej, ekologii i ochrony środowiska, mimo upływu lat pozostał wierny swoim wartościom. Skupiony na celu, nieustannie kontynuuje obraną przez siebie drogę — stworzenie monarchii, która będzie łączyć tradycję z nowoczesnością. Dziś syn Elżbiety II i księcia Filipa chce być władcą, jednoczącym swój naród. Czy mu się to uda? KRÓL KAROL III to niezwykła opowieść o władcy, który przez całe życie mierzył się z odpowiedzią na pytanie, czy korona to przywilej, czy brzemię.  

© THEMATICS PROD – 2023
W najnowszym dokumentalnym portrecie, o nowym królu Wielkiej Brytanii opowiadają osoby bliskie rodzinie królewskiej, jak były kamerdyner Grant Harrold czy wieloletni  rzecznik Pałacu Buckingham Dickie Arbiter. Premiera filmu KRÓL KAROL III w piątek 5 maja o godz. 20:00 w CANAL+ DOKUMENT oraz kolejnego dnia w serwisie CANAL+ online.
Pogłębioną analizę wielu istotnych faktów z życia Karola III zawarto również w czteroodcinkowej serii dokumentalnej SEKRETY ROYALSÓW, której twórcy mieli dostęp do odtajnionych dokumentów, pamiętników i komunikatów. Już w pierwszym odcinku pod lupę wzięto jeden z najsłynniejszych i najbardziej brzemiennych w skutkach wywiadów w historii – rozmowę księżnej Diany z dziennikarzem programu Panorama. To szczegółowa historia burzliwej relacji małżeńskiej, która przerodziła się w „wojnę państwa Wales”, a której kulminacyjnym punktem było głośne zdanie „W tym małżeństwie było nas troje, więc było trochę tłoczno” wypowiedziane 20 listopada 1995 roku na antenie stacji BBC. W kolejnych częściach SEKRETY ROYALSÓW przedstawiono m.in. szczegóły konfliktu między królową Elżbietą II a członkami jej najbliższej rodziny, w tym właśnie  z pierworodnym synem.
Premiera serii dokumentalnej  SEKRETY ROYALSÓW już 13 maja o godz. 22:00 w PLANETE+.
W serwisie CANAL+ online dostępne są również inne tytuły opowiadające o Karolu III, jego matce królowej Elżbiecie II oraz innych członkach brytyjskiej rodziny królewskiej, m.in.: złożony z fragmentów publicznych wystąpień Elżbiety II dokument KRÓLOWA. WŁASNYMI SŁOWAMI, film przybliżający relacje królowej Elżbiety II z jej młodszą siostrą ELŻBIETA I MAŁGORZATA. MIŁOŚĆ I LOJALNOŚĆ, portret tragicznej ikony brytyjskiej monarchii DIANA. KSIĘŻNA, KTÓRA PRZYĆMIŁA KORONĘ, czy seria PRYWATNE ŻYCIE WINDSORÓW.

Tekst stworzony we współpracy z Gabrielą Czarnecką, autorką podcastu Royal Story Królewska Historia.

Czytany 137 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 czerwiec 2023 22:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama