cinema.pl Artykuły

niedziela, 04 czerwiec 2023 20:51

Nowy film Emina Alpera w kinach od 9 czerwca

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nowy film Emina Alpera to kolejny dowód na to, że wyrasta on na czołowego obserwatora pełnej wypaczeń tureckiej rzeczywistości. Ubierając opowieść w formułę thrillera, i tym razem nie stroni od politycznych tematów, mówiąc o wszechobecnej korupcji, maczyźmie i niezbędnych kompromisach, które są konsekwencją chęci utrzymania władzy. 

        

Po tym jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami.

Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo. Na czele Yaniklar stoi burmistrz, bez wiedzy którego nic nie ma prawa się tu wydarzyć. Kiedy okazuje się, że Emre nie ma zamiaru układać się z miejscową elitą coraz częściej doświadcza oznak wrogości i nerwowych reakcji ze strony ludzi trzymających władzę. Wbrew swojej woli wciągnięty też zostaje w meandry lokalnej polityki.

Sytuacji nie ułatwia zacieśniająca się więź pomiędzy bohaterem a właścicielem opozycyjnej gazety. Niewielkie miasteczko, w którym wszyscy się znają, to wyjątkowo podatny grunt dla rozprzestrzeniających się plotek.

W KINACH OD 9 CZERWCA 2023

https://www.youtube.com/watch?v=Zw95SbvsI18

NAGRODY I FESTIWALE

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - Un Certain Regard Award
2022 – Europejskie Nagrody Filmowe – najlepszy montaż
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ankarze: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż
2022 – Antalya Golden Orange Film Festival – najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza muzyka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż
2022 – Europejskie Nagrody Filmowe – najlepszy montaż
2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach – nagroda publiczności
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney
2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen
2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago
2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie

Czytany 124 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 04 czerwiec 2023 20:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama