cinema.pl Artykuły

niedziela, 28 maj 2023 12:19

Sztuka Dave'a Deveau w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od czerwca w Teatrze Powszechnym w Łodzi oglądać będzie można spektakl „Arena” – sztukę Dave’a Deveau, którą w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska. Polska prapremiera odbędzie się 1 czerwca o 11:00 na Małej Scenie. Ponadto 31 maja o 13:00 spektakl zaprezentowany zostanie w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” – będzie to 71. spektakl w ramach projektu.„Arena” Dave’a Deveau stawia fundamentalne pytania o wolność człowieka i naszą gotowość do akceptacji różnorodności. Skąd bierze się w nas potrzeba, aby stygmatyzować ludzi? Dlaczego wszystkich, którzy nie są tacy jak my, nazywamy „odmiennymi” lub „innymi”? Dlaczego wolność i prawo do indywidualności traktujemy wybiórczo? – mówi Ewa Pilawska.
 
W spektaklu opowiadamy historię kilkuletniej dziewczynki, która czuje się chłopcem. Jakie ma to konsekwencje dla relacji rodzinnych i relacji z rówieśnikami? Jak reagują rodzice? Jak społeczeństwo przyjmuje postawę osoby, która po prostu chce być sobą i żyć w zgodzie z sobą? – pyta Pilawska.

W cyklu „Dziecko w sytuacji” zawsze poruszamy ważne dla młodych ludzi tematy. To jednocześnie trudne tematy, które wymagają rozmowy, dlatego wszystkim przedstawieniom z cyklu  towarzyszą warsztaty, podczas których z udziałem aktora i specjalistów rozmawiamy między innymi o przemocy, hejcie, inicjacji seksualnej, depresji, orientacji seksualnej. Temat transpłciowości podejmowaliśmy dwa lata temu w spektaklu „Odwaga”, wracamy do niego, aby zwrócić uwagę, jak ważne są dobro i empatia oraz jak duża odpowiedzialność jest po naszej stronie - po stronie rodziców, przyjaciół. Stawiamy pytanie - co zrobić, abyśmy nauczyli się szanować wolność i podstawową potrzebę bycia szczęśliwym? – zaznacza reżyserka spektaklu.

Na pierwsze w Polsce prezentacje „Areny” Teatr zaprosi 1 czerwca o 11:00 (31 maja odbędzie się pokaz w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”) oraz 2, 3, 4 i 5 czerwca, a także w lipcu. Spektaklowi będą towarzyszyć autorskie warsztaty, które Andrzej Jakubas współprowadzić będzie z zaproszonymi specjalistami. Poświęcone będą między innymi różnorodności oraz mechanizmowi wykluczania i deprecjonowania „innego”.
Widzami i widzkami prapremiery oraz czerwcowych przedstawień będą przede wszystkim młodzi ludzie, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej (Teatr przygotował dla nich bilety w symbolicznych cenach).

„Arena” to już 13. spektakl w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” - realizowanego od lat autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, na który składają się spektakle i warsztaty (adresowane przede wszystkim do młodzieży). Podejmują one trudne tematy, np. problem bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej i transpłciowości. Bardzo często okazuje się, że wielu młodych ludzi dopiero w Teatrze otrzymuje szansę „bycia wysłuchanym” i szansę na rozmowę. Projekt opiera się na dialogu, a nie dawaniu gotowych rozwiązań na życie. W trakcie warsztatów prowadzący i uczestnicy są partnerami, słuchają swoich opinii, uczą się od siebie nawzajem i inspirują do refleksji. Projekt realizowany jest zarówno na żywo w Teatrze, jak i online, dzięki czemu jego odbiorcami są widzowie z całej Polski. Do tej pory w cyklu zostały zrealizowane między innymi sztuki: „Wściekły” Michele Riml, „Odwaga” Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej, „#Otagowani” Dave’a Deveau, „Ony” Marty Guśniowskiej”, „Siedemnaście” Matthew Whitteta, „Janek, król przeprowadzek” Davida S. Craiga (najczęściej są to polskie prapremiery tekstów autorów anglojęzycznych - brytyjskich, kanadyjskich i australijskich).

Sponsorem prapremiery spektaklu „Arena” jest AMCOR (Sponsor strategiczny cyklu „Dziecko w sytuacji”, który od początku wspiera Teatr w realizacji projektu).

***

Dave Deveau
"Arena"
(tytuł oryginalny: „Ladies and Gentlemen, Boys and Girls”)
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Projekcje: Mateusz Kokot
Obsada: Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Michał Lacheta
Ze specjalnym udziałem Aleksandry Bogulewskiej
W spektaklu wykorzystano fragment utworu Nino Roty „La Strada”
Licencja na korzystanie z utworu została udzielona przez Marquis Literary www.MQlit.ca, a na utwory muzyczne przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Czytany 190 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 28 maj 2023 12:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama