cinema.pl Artykuły

czwartek, 25 maj 2023 19:43

PLAN 75 od jutra w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"PLAN 75" swoją światową premierę miał w ubiegłym roku w Cannes, na którym został wyróżniony Złotą Kamerą. Film był także oficjalnym japońskim kandydatem do OSCARA. Ta poruszająca, mocno krytyczna wizja niedalekiej przyszłości, to film jednej z najzdolniejszych japońskich reżyserek – Chie Hayakawa.W KINACH OD 26 MAJA 2023

Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa.

Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu.

Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi wyborami.

W swoim filmie uznawana za jedną z najzdolniejszych japońskich reżyserek Chie Hayakawa buduje dystopijną, ale też niepokojąco realną wizję najbliższej przyszłości. „Plan 75", będący japońskim kandydatem do Oscara, łączy w sobie liryczne elementy z ostrym społecznym komentarzem.        
NAGRODY I FESTIWALE

2022 – japoński kandydat do OSCARA
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Kamera (wyróżnienie)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach – Nagroda Brązowy Alexander, Nagroda FIPRESCI, Nagroda Human Values
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy QCinema – Nagroda aktorska (Chievo Baishȏ), Nagroda za osiągnięcia artystyczne (Setsuko Shiokawa)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Antalyi

Czytany 139 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maj 2023 19:46

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama