cinema.pl Artykuły

czwartek, 25 maj 2023 19:41

Idealny model rodziny nie istnieje

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W dniach 26-28 maja TR Warszawa i Teatr 21 zapraszają na „Rodzinę”, spektakl badający temat współczesnej rodziny. Bazując na swoich osobistych doświadczeniach oraz rolach zagranych wcześniej w filmie i na scenie, aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą komedię omyłek, w której ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnego ogniska domowego wprost z polskich seriali.O spektaklu

Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny teatralnej?

Idealny model rodziny nie istnieje w praktyce, ale wspólne dla wszystkich jest marzenie o byciu częścią harmonijnego układu rodzinnego. To właśnie potrzeba bezpieczeństwa, miłości, akceptacji i zrozumienia powoduje, że jesteśmy gotowi do ryzykowania i podejmowania prób założenia rodziny, wierząc w to, że jesteśmy w stanie odkryć jej karmiący, wspierający potencjał.

Twórcy spektaklu powołują na scenie inkluzywne laboratorium, aby przyglądać się społecznemu modelowi rodziny, do którego połowa zaproszonego zespołu aktorskiego (przedstawiciele Teatru 21) nie ma dostępu. Według polskiego prawa osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie mogą zawierać związków małżeńskich. Jakie konsekwencje rodzi ten zakaz? Z jakich obaw wynika, jaką prawdę ujawnia o większości społeczeństwa? Co mówi o państwie i zasadach, według których organizuje ono życie codzienne swoich obywateli i obywatelek?

Reżyseria: Justyna Sobczyk
Obsada: Izabella Dudziak, Monika Frajczyk, Daniel Krajewski, Sebastian Pawlak, Magdalena Świątkowska, Piotr Swend, Michał Pęszyński.
       
Więcej o spektaklu
    
    
Zabierz rodzinę na „Rodzinę”!

Chcecie iść na „Rodzinę” ale nie macie z kim zostawić dzieci? Weźcie je ze sobą do TR Warszawa! Zajęcia „Mama, tata do teatru!” to nie tylko zabawa i opieka nad dziećmi podczas trwania spektaklu, ale także rozwijanie ich kompetencji kulturowych i zdolności artystycznych. Kiedy rodzice będą oglądali przedstawienie, dzieci zbudują teatr ze swoich własnych marzeń.

Na początku poznają różne zawody teatralne i podzielą się rolami, aby później stworzyć krótkie przedstawienie. Czym zajmuje się w teatrze oświetleniowiec? Jaka jest różnica między kompozytorem a dźwiękowcem? Po co w teatrze jest garderoba? Czy reżyser zawsze jest potrzebny? Dzieci poszukają odpowiedzi wspólnie z pedagożką teatru Martą Bernatowicz.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Czytany 238 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maj 2023 19:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama