Pomysł na film przyszedł do mnie w 2016 roku. Zainspirował mnie wypadek, który miał miejsce na mojej ulicy, a właściwie zderzenie aut dwóch ludzi na skrzyżowaniu: młodego dwudziestoparoletniego motocyklisty, który zginął, z osiemdziesięciokilkuletnim kierowcą osobówki, który przeżył. Z tego wypadku zrodziła się we mnie historia Tadeusza, osiemdziesięciodwuletniego mężczyzny, emerytowanego ordynatora, któremu pod koniec życia wydarza się coś wyjątkowo paskudnego, co powoduje, że zamiast spokojnej, dobrze zaplanowanej starości, takiej złotej jesieni życia, musi nagle podjąć jeszcze jedną i zapewne ostatnią już walkę: o siebie, o swoją godność i o "spokojną śmierć", którą wcześniej wyobrażał sobie zupełnie inaczej – mówi Dominika Montean-Pańków, absolwentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
„Skrzyżowanie" to jej fabularny debiut, na plan którego reżyserka weszła jako ceniona autorka filmów dokumentalnych – w tym poruszającego „Głosu" nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach. Do realizacji „Skrzyżowania" przygotowywała się od kilku lat. Scenariusz filmu otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w konkursie Script Pro 2022 przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera w Krakowie za "nowoczesne spojrzenie na konwencję kina moralnego niepokoju". Do przyjęcia głównej roli w filmie udało jej się namówić nestora polskiego kina, wybitnego aktora Jana Englerta.
Pamiętam, jak w 2018 roku dałam do przeczytania pierwszy draft tej historii Filipowi Bajonowi, a on od razu zadał mi pytanie: "No i kto ci to zagra, 90 minut na ekranie, we wszystkich scenach filmu, w tym wieku?" - wspomina. - W 2021 roku, z ukończonym po kilku latach pracy scenariuszem, zapukałam po raz pierwszy do bram Teatru Narodowego, do pana Jana Englerta, żeby zostawić mu "Skrzyżowanie" na portierni. Po kilku dniach odbieram telefon od pana Jana: "Wie pani, dostaję dużo scenariuszy i często, natomiast nieczęsto się zgadzam. Ale ten scenariusz jest inny. Kiedy zdjęcia?" - dodaje.
Pierwszy klaps na planie padł 9 maja w Warszawie, w przeddzień 80. urodzin Jana Englerta. Na ekranie partneruje mu, wcielająca się w rolę żony głównego bohatera, Anna Romantowska. W obsadzie filmu znaleźli się także m.in. Michał Czernecki, Aleksandra Popławska, Filip Gurłacz, Marek Kalita, Martyna Byczkowska, Maria Kowalska i Robert Czebotar.
Za zdjęcia do „Skrzyżowania" odpowiada Bartosz Świniarski („Cicha ziemia", „Niepamięć"), za scenografię Aniela Dybowska („Brigitte Bardot cudowna"). Charakteryzacja jest dziełem Ewy Szwed („Kobieta na dachu", „Bo we mnie jest seks"), a kostiumy – Zofii Bebej („Słodki koniec dnia", „Prawdziwe życie aniołów"). Kierowniczką produkcji jest Sylwia Rajdaszka („Cicha noc", „Supernova", „Kobieta na dachu").
Producentem „Skrzyżowania" jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Za produkcję filmu odpowiadają Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducentami są Canal+ Polska oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Będzie współfinansowany z Funduszy Europejskich oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koproducentem jest także Beata Ścibakówna.
Zdjęcia na planie potrwają do 25 czerwca.
cinema.pl Artykuły
Padł pierwszy klaps na planie „Skrzyżowania" w reżyserii Dominiki Montean-Pańków. Główną rolę w fabularnym debiucie utalentowanej dokumentalistki kreuje znakomity Jan Englert. Są już pierwsze zdjęcia z planu. Producentem filmu jest Studio Munka SFP.
Etykiety