cinema.pl Artykuły

wtorek, 23 maj 2023 22:54

Polski dokument „Moody” wygrywa w Izraelu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Moody" w reżyserii Karoliny Karwan i Tomasza Rattera uznany został najlepszym filmem Konkursu krótkich metraży Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docaviv w Tel Awiwie. Nagroda w Izraelu otwiera przed produkcją Studia Munka SFP możliwość ubiegania się o Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.    


      
Docaviv to jeden z najważniejszych światowych festiwali dokumentu oraz jedna największych imprez filmowych w Izraelu. W 2018 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła imprezę w Tel Avivie na liście wiodących festiwali, których zwycięzcy automatycznie kwalifikują się na listę filmów mogących ubiegać się o nominacje do Oscara.

Teraz szansę powalczenia o przyszłoroczną nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej będzie mieć film „Moody" Karoliny Karwan i Tomasza Rattera. To historia matki i jej dorosłego syna żyjących samotnie na jednej z indonezyjskich wysp – z dala od społeczności, która odrzuciła ich w związku z „magicznymi" zdolnościami mężczyzny rozmawiającego w tanecznym transie z duchami. Twórcy „Moody'ego" zabierają widzów w mistyczną podróż, w której muzyka i taniec stają się sposobem komunikacji z tym, co niewidzialne, przynosząc akceptację i porozumienie.

„Moody" to filmowy debiut Karoliny Karwan i Tomasza Rattera, których życiowe ścieżki skrzyżowały się podczas studiów w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Karolina Karwan jest laureatką stypendium Darmasiswa, w ramach którego studiowała muzykę i taniec tradycyjny w Instytucie Sztuki w Yogyakarcie w Indonezji. Tomasz Ratter przez ponad 2 lata zgłębiał indonezyjską kulturę i język. Podczas jednej ze wspólnych wypraw odkryli bohaterów swojego filmu i tajemnicę wyspy stanowiącej ich dom.

„Moody" miał swoją światową premierę w międzynarodowym konkursie ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Rywalizował o nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film" oraz Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. W grudniu 2022 otrzymał Honorowe Wyróżnienie Jury za najlepsze zdjęcia na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. W marcu br. uznany został Najlepszym Filmem Dokumentalnym 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM-ZBLIŻENIA" w Jeleniej Górze, a w kwietniu uhonorowano go statuetką Jańcia Wodnika dla najlepszego dokumentu 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2023" we Wrześni.

Film Karoliny Karwan i Tomasza Rattera wyprodukowany został w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Moody" powstał w koprodukcji z FDR Studio i Głośno. 

Czytany 260 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 maj 2023 23:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama