cinema.pl Artykuły

piątek, 12 maj 2023 20:28

Zakończyły się zdjęcia do głośnego filmu Agnieszki Holland

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Zielona granica" jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi. Jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei. Zakończyły się zdjęcia do głośnego filmu Agnieszki Holland.


„Zielona granica" otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.
Wkrótce na ekranach kin.

„Zielona granica", najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland, to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem.

Nowy film reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności", „Europa, Europa", „Pokot" i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones" uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. „Zielona Granica" jest fikcją, ale scenariusz filmu powstał na bazie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiady z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica" to kino na istotny i angażujący temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych – ale „Zielona granica" jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi.

Jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei.

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai i Mohamed Alarashi. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem"). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania na tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Produkcja: Metro Films (PL), Blick Productions (FRA), Marlene Film Production (CZE) i Beluga Tree (BEL), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Czeską Telewizją, ARTE, dFlights oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, CNC – Centre National du Cinéma et de l'İmage Animée - Cinema du Monde, Sofica La Banque Postale Image 17 i FWB – Centre du Cinéma et de l'Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles.

Dystrybutorem „Zielonej granicy" w Polsce jest Kino Świat.

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska, Czechy, Francja, Belgia

Reżyseria: Agnieszka Holland („W ciemności", „Europa, Europa", „Pokot", „Szarlatan", „Obywatel Jones")

Producenci: Marcin Wierzchosławski, Fred Bernstein, Agnieszka Holland

Scenariusz: Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz- Sieczko, Maciej Pisuk

Koproducenci: Maria Blicharska, Damien Mc Donald, Sarka Cimbalova, Diana Elbaum, David Ragonig

Producenci wykonawczy: Mike Downey, Jeff Field

Obsada: Jalal Altawil („Sąsiedzi"), Maja Ostaszewska („Body/Ciało"), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa"), Behi Djanati Atai („Witamy"), Mohamed Al Rashi („Al Hadira: The Hangar"), Dalia Naous („Ucieczka z Rakki"), Jaśmina Polak („Wesele"), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki"), Marta Stalmierska („Wyrwa"), Agata Kulesza („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Maciej Stuhr („Belfer"), Magdalena Popławska („Atak paniki").

Czytany 287 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 maj 2023 20:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama