cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 08 maj 2023 17:01

Edukatorzy oraz przyrodnicy rekomendują dokument

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"Ryś. Król puszczy" otrzymał właśnie rekomendację Zespołu Edukatorów Filmowych, który nadał filmowi Znak Jakości ZEF. Eksperci uznali dokument - głosu w polskiej wersji użyczyła Krystyna Czubówna - jako idealny punkt wyjścia do rozmowy o ochronie środowiska.  Nauczyciele, którzy wybiorą się ze swoimi uczniami do kin, otrzymają bezpłatnie materiały edukacyjne przygotowane przez Joannę Gadomską, nauczycielkę biologii, autorkę bloga Biologia z Blondynką oraz Annę Równy, trenerkę i metodyczkę edukacji filmowej oraz administratorkę facebookowej grupy RÓWNY o FILMIE dla NAUCZYCIELI. Materiały można pobierać ze strony Aurora Films, dystrybutora filmu "Ryś. Król puszczy".

Ryś euroazjatycki to gatunek zagrożony wyginięciem. Wytępiony w XIX wieku zniknął z Europy Zachodniej. Powrócił do jej lasów 50 lat temu by ponownie żyć w swoim naturalnym środowisku. Laurent Geslin, światowej sławy fotograf dzikiej przyrody, spędził ponad 9 lat swojego życia na obserwacji tych tajemniczych i dzikich kotów. Efektem jego ciężkej pracy jest zrealizowany dokument „RYŚ. KRÓL PUSZCZY".

W KINACH OD 12 MAJA 2023

Film ten, to fantastyczna podróż edukacyjna nie tylko szkół ale i dla całych rodzin, opowiedziana głosem jednej z ulubionych lektorek, szczególnie filmów przyrodniczych - Krystyny Czubówny.

„Ryś. Król puszczy" to edukacyjna filmowa wyprawa śladem zwierzęcia pełnego tajemnic, dostojności i sprytu. Fotografowanie dzikiej przyrody jest jeszcze trudniejsze niż jej obserwowanie na żywo, warto więc poświęcić czas na kinową przygodę śladem rysi - powiedziała Anna Równy, autorka materiałów edukacyjnych dla nauczycieli do filmu "Ryś. Król puszczy". - "Nauczyciele lub rodzice, zabierając dzieci na ten film, przyczyniają się nie tylko do rozbudzania w nich pasji związanej z przyrodą, ale i budowania przyszłego szacunku i miłości do natury. Film „Ryś. Król puszczy" sprzyja temu celowi, bowiem opowiada o ginącym gatunku, odkrywając przed widzem kolejne tajemnice i czyniąc ze śledzenia zwierząt prawdziwą przygodę."
"Ryś. Król puszczy" to piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajduje się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

Związek Edukatorów Filmowych rekomenduje film takimi słowami:  "Ryś. Król puszczy" to dokumentalny film przyrodniczy o tradycyjnej formie, stroniący od formalnych eksperymentów. Jest liryczną i bardzo osobistą opowieścią o tropieniu przez autora - fotografa i filmowca - przedstawicieli gatunku rysia euroazjatyckiego. Wypowiadający się zza kamery narrator nie jest ekspertem, biologiem ani przyrodnikiem, lecz uważnym obserwatorem życia. Zamiast serwować widzowi suche fakty i encyklopedyczną wiedzę, zachęca do uważności, wrażliwości, zwracania uwagi na otaczający nas świat i wypełniające go niesamowitości. Ryś. Król puszczy jest jak długi spacer po lesie."

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Elżbieta Piotrowicz, Kaja Łuczyńska, Karol Szafraniec.

Historia opowiedziana w dokumencie "Ryś. Król puszczy" jest o tyle niezwykła, że pokazuje powrót gatunku do obszaru na pograniczu Szwajcarii i Francji, gdzie został całkowicie wytępiony. Obecnie w paśmie szwajcarsko-francuskiej Jury, gdzie powstawał dokument żyje ok. 80-100 rysi. We Francji populacja tego gatunku jest jednak nadal zagrożona. Dlatego przyrodnicy, przykładają wiele starań, aby poprawić sytuacje rysia w tym kraju.

W Polsce również przyszłość rysia jest ciągle niepewna. Gatunek jest ściśle chroniony i wymaga aktywnej ochrony. Szacuje się, że w tej chwili w Polsce żyje około 150-200 osobników tego gatunku, a według naukowców, rysiów mogłyby być jeszcze więcej, gdyby udało się poszerzyć obszar ich bytowania. O co walczy teraz fundacja WWF Polska, a dystrybutor Aurora Films czynnie ją w tym wspiera przekazując złotówkę z każdego sprzedanego biletu na dokument „Ryś. Król puszczy".  

Stefan Jakimiuk, starszy ekspert ds. ochrony gatunków z WWF Polska tak mówi o dokumencie Laurenta Geslina: „Film "Ryś - król puszczy" na przykładzie historii rysiej rodziny opowiada o powrocie tego charyzmatycznego drapieżnika do Jury, pasma górskiego leżącego na pograniczu Szwajcarii i Francji. Film, oprócz pięknych zdjęć, odgłosów dzikiej przyrody i ciekawie podanych informacji pokazuje również problemy, które towarzyszą przywracaniu tego gatunku przyrodzie. Dla mnie to dodatkowy walor filmu, ponieważ jako organizacja (WWF) już od 15 lat wspieramy polskich przyrodników w odtwarzaniu populacji rysi w północnej części kraju. Jestem przekonany, że film się spodoba wszystkim, którym dobro przyrody nie jest obojętne."

Dokument "Ryś. Król puszczy", w kinach już od 12 maja.

Czytany 239 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 maj 2023 17:04

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama