cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 01 maj 2023 15:26

Salvador Dali i jego surrealistyczny świat już w maju na dużym ekranie!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już w maju na ekrany polskich kin trafi „Daliland” - niezwykłe dzieło kanadyjskiej reżyserki Mary Harron. Ta biograficzna opowieść przeniesie widzów w fascynujący świat życia i twórczości jednego z najbardziej ikonicznych artystów XX wieku - Salvadora Dalego, w którego na ekranie wciela się jeden z najznamienitszych aktorów w historii kina, laureat Oscara Ben Kingsley.


Oparty na autentycznych wydarzeniach film obrazuje pasje, lęki oraz niepowtarzalną osobowość Mistrza surrealizmu, którego najsłynniejsze obrazy - „Trwałość pamięci”, „Płonąca żyrafa” czy „Sen spowodowany lotem pszczoły” - weszły do kanonu światowej sztuki zdecydowanie poszerzając jej granice i wyznaczając kierunki rozwoju na kolejne dekady.

Opowiadający o pełnym pasji życiu "Daliland" pokazuje piętno, jakie liczący już wówczas 70 lat, artysta odcisnął na świecie nowojorskiej bohemy wpływając na karierę takich gwiazd, jak legenda rocka Alice Copper, aktor i piosenkarz, odtwórca tytułowej roli musicalu „Jesus Christ Superstar” Jeff Fenholt czy pierwsza czarnoskóra supermodelka w historii Donyale Luna oraz modelka i piosenkarka Amanda Lear. Wszyscy oni byli towarzyszami jego ekscentrycznych imprez oraz świadkami namiętności i napięć pomiędzy malarzem, a j jego żoną, menadżerką i muzą – Galą Dali.

Ta niezwykła biograficzna opowieść to dzieło specjalizującej się w portretowaniu ikon popkultury Kanadyjki Mary Harron. W swojej twórczości reżyserka mierzyła się m.in. już z legendą Andy'ego Warhola („Strzelałam do Warhola”), opowiadała o jednej z największych gwiazd amerykańskiego show-biznesu i bogini seksu lat pięćdziesiątych Bettie Page („Słynna Bettie Page”) oraz o budzącym grozę psychopatycznym Charlim Mansonie („Charlie mówi”). Jest także autorką głośnych thrillerów „American Psycho”, „Internat” oraz „Grace i Grace”.

Do roli Dalego producentom udało się zaangażować Bena Kingsleya – mistrza ekranowej charyzmy, który zapisał się w historii kina powalającą, wyróżnioną Oscarem, BAFTA i Złotym Globem tytułową rolą w filmie „Gandhi” Richarda Attenborough. Na koncie ma także szereg innych cenionych kreacji, w których wcielał się w historyczne postaci m.in. słynnego tropiciela hitlerowskich zbrodniarzy wojennych Simona Wiesenthala, jednego z największych producentów Hollywood - Jacka L. Warnera, twórcę nazistowskiego „ostatecznego rozwiązania” Adolfa Eichmanna czy wynalazcę i ojca filmowej fantastyki Georgesa Mélièsa.
W roli Gali Kingsleyowi partneruje trzykrotnie nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, nagradzana na festiwalach w Cannes i Wenecji wybitna niemiecka aktorka Barbara Sukova znana ze współpracy m.in. Rainerem Wernerem Fassbinderem, Larsem von Trierem, Davidem Cronenbergiem i Volkerem Schlöndorffem, a przed laty głośna miłość Daniela Olbrychskiego, z którym poznała się na planie filmu "Róża Luksemburg" Margarethe von Trotty.

"Daliland" to nie tylko film dla miłośników sztuki, ale również dla wszystkich tych, którzy pragną zgłębić geniusz jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Obraz Mary Harron z pewnością zostanie zapamiętany jako hołd dla życia i niezwykłej osobowości artysty.

https://www.youtube.com/watch?v=LSXHLPqCI8Q

Film "Daliland"
Reżyseria: Mary Harron
Gatunek: biograficzny, dramat
Produkcja: USA, 2022
Czas trwania: 104 min
Premiera (Polska): 19.05.2023
W rolach głównych: Ben Kingsley, Barbara Sukowa, Ezra Miller, Christopher Briney, Rupert Graves, Andreja Pejic, Alexander Beyer, Mark McKenna, Zachary Nachbar-Seckel, Avital Lvova

Czytany 381 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 maj 2023 15:34

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama