cinema.pl Artykuły

niedziela, 02 kwiecień 2023 13:55

Profesor Tadeusz Lubelski w kwietniu w CKF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w nadchodzącym miesiącu zaprasza na trzy cykle filmowe. W ramach „Rozmów o patronie” będzie można obejrzeć bezpłatnie filmy Andrzeja Wajdy ze wstępem przygotowanym przez prof. Tadeusza Lubelskiego. Przed pierwszym seansem w tym cyklu, 4 kwietnia o 18:00 w Studiu U20, będzie można wysłuchać na żywo jego krótkiego wykładu o filmie „Wielki tydzień”. Kolejne – o filmach „Brzezina” oraz „Wszystko na sprzedaż” – będą w formie wideo. W kwietniu widzki i widzowie będą mogli też porozmawiać z Kają Klimek o filmowych ryzykantach i obejrzą filmy o sztuce.Prof. Tadeusz Lubelski jest historykiem i krytykiem filmu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971), w latach 2008-2012 był dyrektorem Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, następnie kierował Katedrą Historii Filmu Polskiego w tym Instytucie. Specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej. Traktuje pracę historyka filmu jako prowadzenie udokumentowanej narracji literackiej, umieszczającej przedmiot w kontekście dziejów kultury. Opublikował m.in. książki: „Wajda” (2006), „Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty” (2008), „Historia niebyła kina PRL” (2012). W odpowiedzi na zaproszenie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotował pierwsze trzy wykłady o wybranych filmach tego wybitnego reżysera.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „WIELKI TYDZIEŃ”
I SPOTKANIE Z PROF. TADEUSZEM LUBELSKIM
4 kwietnia, godz. 18:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Akcja filmu rozgrywa się w 1943, w okupowanej Warszawie. Irena Lilien (Beata Fudalej), młoda Żydówka, ukrywa się u znajomych. Zabrana przez dwóch agentów Gestapo, przekupuje ich i ucieka. Na ulicy spotyka swojego dawnego narzeczonego (Wojciech Malajkat), który zabiera ją do swojego mieszkania, gdzie czeka na niego żona Anna w zaawansowanej ciąży. Jego zaproszenie nie jest zupełnie szczere, ale wstydzi się wycofać. Obecność Żydówki zaczyna wzbudzać różne reakcje wśród Polaków zamieszkujących kamienicę.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „BRZEZINA”
I WYKŁAD WIDEO PROF. TADEUSZA LUBELSKIEGO
18 kwietnia, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Scenariusz filmu powstał na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja tego kameralnego dramatu rozgrywa się w leśniczówce otoczonej przepiękną brzeziną na przełomie zimy i wiosny. Do Bolesława przyjeżdża ciężko chory na gruźlicę brat Stanisław, by u niego spędzić ostatnie miesiące życia. Bolesław, mieszkający po śmierci żony z córką Olą i gosposią Maliną, nie potrafi przyzwyczaić się do ekstrawaganckiego stylu życia Stanisława, który chce czerpać z niego do ostatniej chwili. Rozpoczyna się podświadoma i uczuciowa rywalizacja obu braci.

ROZMOWY O PATRONIE:
POKAZ FILMU „WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ”
I WYKŁAD WIDEO PROF. TADEUSZA LUBELSKIEGO
25 kwietnia, godz. 19:00, wstęp wolny
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
„Wszystko na sprzedaż” opowiada o realizacji filmu pod tym samym tytułem. Aktor grający główną rolę nie stawia się na plan. Zaczynają się poszukiwania, w których udział biorą jego bliscy, czyli żona Elżbieta, Beata - dawna miłość (obecna żona reżysera) oraz podziwiający go młody aktor, Daniel. W trakcie dociera do nich wiadomość, że mężczyzna zginął, wyskakując z pędzącego pociągu. Dawnego scenariusza nie da się już realizować - zamiast tego pojawia się pomysł na osobistą opowieść o zmarłym i roli, jaką odegrał w życiu ich wszystkich.

FILMOWI RYZYKANCI
Kaja Klimek, edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa, w ramach cyklu „Filmowi ryzykanci” omówi trzy kolejne filmy, których twórcy żonglują formą filmową, bawią się językiem kina, zaskakują i imponują, ale bywa, że otumaniają i celowo gubią widzów.

POKAZ FILMU „WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ”
5 kwietnia, godz. 19:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
bilety: 12 zł
https://ckf.interticket.pl/program/wszystko-wszedzie-naraz-rez-dan-kwan-daniel-scheinert-8266/44117
Tytuł filmu, który w tym roku rozbił oskarowy bank, brzmi jak filozofia życia albo metafora naszych czasów. Przebodźcowanie, wielozadaniowość i potrzeba (społeczny nakaz?), byśmy byli najlepszą możliwą wersją siebie kojarzą się mocno z naszą rzeczywistością. Ale dla bohaterki, granej przez Michelle Yeoh, która do ryzykantek zdecydowanie nie należy, okażą się misją, zadaniem i jedyną drogą. Kawalkada konceptów, feeria barw i intensywny montaż - aż nie chce się wierzyć, że tak szalony film został przez hołdującą tradycjom Amerykańską Akademię Filmową uznany za (jej zdaniem) najlepszy!

POKAZ FILMU „VORTEX”
12 kwietnia, godz. 19:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
bilety: 12 zł
https://ckf.interticket.pl/program/vortex-rez-gaspar-noe-8267/44119
Mistrz francuskiej ekstremy i król przesteru wizualnego tworzy wyciszoną opowieść o parze starszych ludzi u progu ostatniej podróży? To ryzyko dla króla ryzykantów. Gaspar Noe nigdy nie stronił od mocnych eksperymentów na żywym organizmie, jaką są widzowie, a tutaj podobnych środków używa, by wywołać inne efekty niż zawroty głowy i zadyszka. To lekcja cierpliwości, zachęta do zadumy i refleksji... ale wciąż w jego stylu!

POKAZ FILMU „1970”
19 kwietnia, godz. 19:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
bilety: 12 zł
https://ckf.interticket.pl/program/1970-2021-rez-tomasz-wolski-8268/44120
Animowany dokument to niezwykła forma: łączy dwa rodzaje filmowe, które dzieli wszystko. Animację kojarzymy z lekką formą, dokument z Prawdą, przez duże P. W przypadku filmu Tomasza Wolskiego dorzucić musimy A jak Archiwalia - bo to z nich twórca czerpie zarówno dźwięki, jak i obrazy. Efektem jest niezwykle wciągająca opowieść o wydarzeniach grudnia 1970 roku na Wybrzeżu.WYSTAWA NA EKRANIE
POKAZ FILMU „DAVID HOCKNEY. PEJZAŻE, PORTRETY I MARTWE NATURY”
3 kwietnia, godz. 19:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
bilety: 25 zł
Podstawą dla powstania tego filmu ukazującego pełnię bezkompromisowego talentu Hockneya były dwie olbrzymie wystawy przygotowane przez Royal Academy of Arts w Londonynie: „Krajobrazy” i „Portrety i martwe natury”, które stały się zwieńczeniem trwającej już ponad pięć dekad kariery malarza. Według Hockneya film lepiej niż on sam wyjaśnia, co kryje się za jego twórczością. Hockney nieustannie wprowadza innowacje do sztuk wizualnych w skali globalnej. Zainspirowany pop-artem i ostrym światłem Los Angeles, gdzie spędził trzy lata, poszedł dalej, włączając do swojej twórczości elementy fotografii i kolażu.
POKAZ FILMU „DEGAS. UMIŁOWANIE PERFEKCJI”
17 kwietnia, godz. 19:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
bilety: 25 zł
W podeszłym wieku Degas bywał czasem sfrustrowany swymi niepowodzeniami spowodowanymi kłopotami ze wzrokiem, ale jego determinacja w wychwytywaniu rysów codziennego życia była widoczna w każdym artystycznym posunięciu. Starał się uchwycić ruch i prawdę, malując nie tylko tancerki paryskiej opery, lecz także wyścigi konne i przechodniów na ulicach. Nigdy w pełni nie usatysfakcjonowany, wiele swoich rysunków i rzeźb przechowywał prywatnie przez całe życie, nie prezentując ich szerokiej publiczności. Teraz, dzięki dokładnemu badaniu, można je uznać za jedne z najpiękniejszych i najbardziej ekspresyjnych dzieł nowożytności.
POKAZ FILMU „MŁODY PICASSO”
24 kwietnia, godz. 19:00
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
bilety: 25 zł
Trzy miasta odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się przyszłego malarza: Malaga, Barcelona i Paryż. Film „Młody Picasso” bada wpływ każdego z nich na artystę, koncentrując się na konkretnych dziełach z tych wczesnych lat. Film wyjaśnia, w jaki sposób młody twórca rozwijał swoje rzemiosło. Przyglądając się uważnie dwóm kluczowym wczesnym okresom – tak zwanemu Okresowi Niebieskiemu i Okresowi Różowemu – film przenosi nas aż do 1907 roku i momentu powstania kluczowego obrazu w historii sztuki współczesnej – „Les Demoiselles d’Avignon” („Panien z Awinionu”). Był to obraz, który wstrząsnął światem sztuki, ale i zmienił go nieodwołalnie. Picasso miał wtedy tylko 25 lat.


WARSZATY RODZINNE „TRAMPOLINA DO KINA”
W każdą sobotę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza najmłodszych widzów wraz z rodzicami lub opiekunami na spotkania z dobrym kinem połączone z warsztatami rodzinnymi i dyskusjami. Filmy, które będą pokazywane w ramach cyklu, zdobyły uznanie i cieszyły się ogromną popularnością wśród publiczności Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach.
Program wszystkich warsztatów rodzinnych i regulamin: http://ckf.waw.pl/warsztaty-rodzinne.
Program wszystkich wydarzeń znajduje się na: https://ckf.waw.pl/kalendarium
Bilety na wszystkie wydarzenia można kupić na: https://ckf.interticket.pl
 
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.
Strona www: www.ckf.waw.pl
Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej
Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/
Spotify: https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n

Czytany 266 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 02 kwiecień 2023 13:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama