cinema.pl Artykuły

czwartek, 23 marzec 2023 17:08

Nagradzany dokument w kinach w maju

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Laurent Geslin, światowej sławy fotograf dzikiej przyrody, ostatnie lata poświęcił obserwacji rysiów, czego efektem jest zrealizowany film „RYŚ. KRÓL PUSZCZY", który będzie można zobaczyć w kinach już od 12 maja tego roku. Polskiej publiczności o życiu tych niezwykłych kotów, opowiadać będzie Krystyna Czubówna.W KINACH OD 12 MAJA 2023

Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się właśnie Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykła historię.

W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym.
Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

To idealny film dla całej rodziny. "Ryś. Król puszczy" w kinach od 12 maja.
NAGRODY I FESTIWALE

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno
2022 – Film Festival Nature Namur (Belgia) – Grand Prix
2022 – Festival du Film Vert (Szwajcaria) – Grand Prix
2022 - Francophonie Film Festival
2022 – Festival Pyreneen de l'Image Nature (Francja)
2022 - Innsbruck Nature Film Festival (Austria)
2022 –Vaison Docs Film Documentary Festival (Francja)
BIOGRAM REŻYSERA

Laurent Geslin to światowej sławy fotograf dzikiej przyrody. Podczas studiów na historii sztuki zaczął odkrywać klasyków fotografii. Fascynacja naturą i dziką przyrodą doprowadziła go do prac Stephena Daltona oraz Michaela „Nicka" Nicholsa. Początkowo pracował jako przewodnik we Francji, w RPA i Namibii, potem zdecydował się przenieść do Londynu, gdzie rozpoczął karierę fotograficzną.

Głośno było o jego projekcie związanym z fotografowaniem dzikiej przyrody w dużych miejskich ośrodkach. Jego prace publikowane były w takich magazynach, jak „National Geographic", „Paris Match", „Le Figaro" czy „BBC Wildlife Magazine". Wielokrotnie nagradzano go w międzynarodowych konkursach fotograficznych, był też gościem honorowym wielu tematycznych festiwali. Jego prace wystawiane są również w siedzibie ONZ w Genewie.

Ostatnie lata poświęcił obserwacji rysiów, czego efektem jest wydana książka oraz zrealizowany film.

Czytany 334 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 marzec 2023 17:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama