cinema.pl Artykuły

czwartek, 16 marzec 2023 10:58

„Moja walka” na podstawie Karla Ove Knausgårda w TR Warszawa

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Sztuka„Mojawalka”powstałanapodstawiebiograficznejpowieściKarlaOveKnausgårda. Monumentalne dzieło norweskiego pisarza, zostało przełożone na język teatru przez nagrodzonego Paszportem Polityki Michała Borczucha. TR Warszawa zaprasza na spektakl w dniach 17-19 marca.


O spektaklu

6 tomów, 3600 stron, przekłady na kilkadziesiąt języków, milionowe nakłady. Cykl „Moja walka” norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda stał się na rynku wydawniczym jednym z najważniejszych wydarzeń literackich XXI wieku. Autor opisał w nim swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju biograficznej powieści przygotował Michał Borczuch, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów.

„Moja walka”jest długą,epicką medytacją nad rzeczywistością.Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej.
Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalonewdetalach)staje się anonimowe.Dlatego wpracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu.”Michał Borczuch

O reżyserze

Michał Borczuch jest laureatem Paszportu Polityki 2018 w kategorii Teatr, między innymi za spektakl „Moja walka”. Kapituła nagrodziła reżysera za „teatr oryginalny i poruszający. Pełen empaPi, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu”.

Obsada: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, SebasSan Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Justyna Wasilewska, Paweł Smagała, Halina Rasiakówna, Gaja Dravnel, Stefania Smagała

 
 

„Moja walka”, reż. Michał Borczuch | fot. Krzysztof Bieliński
Twórcy i twórczynie

tekst według cyklu powieściowego „Moja walka” / „Min kamp”:Karl Ove Knausgård

reżyseria:Michał Borczuch

adaptacja tekstu, dramaturgia:Tomasz Śpiewak

scenografia, kos_umy:Dorota Nawrot

muzyka:Bartosz Dziadosz

Czytany 225 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 marzec 2023 11:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama