cinema.pl Artykuły

środa, 15 marzec 2023 12:23

Anna Dymna gościem specjalnym Kina na Granicy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Organizatorzy tegorocznego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy ogłosili retrospektywę filmów z udziałem Anny Dymnej – kochanej przez polskich widzów aktorki zaangażowanej w działalność społeczną.Znana z dziesiątek cenionych, a często i kultowych filmów Anna Dymna kojarzy się polskim kinomanom z rolami między innymi w „Nie ma mocnych", „Kochaj albo rzuć", „Tylko strach", „Trędowatej", „Znachorze" i „Dolinie Issy". Jej niedawne, odważne, nieoczywiste role choćby w krótkometrażowym „Dniu babci", „Excentrykach" czy w serialu „Wielka woda" także zapadły widzom w pamięć. Jest laureatką licznych nagród za występy teatralne i filmowe, oraz zwyciężczynią plebiscytów na najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów. Od lat mocno zaangażowana w wiele inicjatyw i akcji społecznych, w 2003 założyła w Krakowie Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko", która stała znaczącą instytucję charytatywną, pomagającą osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce, organizując wydarzenia integracyjne i budując nowoczesne ośrodki rehabilitacyjno-terapeutyczne.

- Pośród wszelkich zasłużonych komplementów za działalność społeczną, szacunku dla dokonań Anny Dymnej na polu pozaartystycznym, czasami zapominamy o tym, jak wspaniałą jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną – z gigantycznym, ciągle zmieniającym się i ewoluującym dorobkiem, czego przykładem chociażby najnowsza kreacja Dymnej w serialu „Wielka woda" – podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

- Podczas jubileuszowej edycji Kina na Granicy, chcemy przypomnieć właśnie filmowy dorobek Anny Dymnej. Od czasów najdawniejszych, od „Pięciu i pół bladego Józka" Henryka Kluby z 1971 roku, niezwykłego filmu, na planie którego młodziutka aktorka poznała Wiesława Dymnego, który był autorem scenariusza – artystę, który wkrótce odmieni życie przyszłej gwiazdy. Już jako mąż, nakłoni Dymną, żeby nigdy nie zapomniała, że jest przede wszystkim człowiekiem, ma być człowiekiem – działać dla ludzi – dodaje Łukasz Maciejewski. - Anna Dymna nie zapomniała tej lekcji. Grając u największych: w teatrze to Swinarski, Jarocki, Grzegorzewski, Wajda; a w kinie i w telewizji m.in. Kutz, Chęciński, Hoffman, Sass, Konwicki i Majewski, była zawsze człowiekiem, pamiętała o innych. W Cieszynie pokażemy różne twarze wspaniałej aktorki: eteryczną i zmysłową – w „Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego, przejmującą twarz zmagającej się z alkoholem dziennikarki, bohaterki „Tylko strach" Barbary Sass, poczciwą fizys wyrozumiałej pani Sawickiej w „Dużym zwierzęciu" Jerzego Stuhra według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego. Pokażemy Dymną pracującą z mistrzami kina, ale i debiutantami (wspaniała etiuda „Dzień babci" Mateusza Sakowskiego", „Johnny" Daniela Jaroszka).

Pochodząca z Dolnego Śląska aktorka odwiedzi Cieszyn, żeby spotkać się z widzami i wrócić z nimi do swoich słynnych i mniej znanych występów na wielkim i małym ekranie.
- Po seansie „Mistrza i Małgorzaty", mini-serialu TV w reżyserii Macieja Wojtyszki (odcinek „Małgorzata") na podstawie o Bułhakowa, o Annie Dymnej porozmawiam z nią samą i z zaproszonymi do Cieszyna przyjaciółmi artystki. Tego wieczora będą z nami: koleżanki i koledzy Anny Dymnej ze Starego Teatru w Krakowie: Małgorzata Zawadzka, Dorota Pomykała, Krzysztof Globisz, Krzysztof Zawadzki, a także Piotr Trojan, Maria Pakulnis, Zbigniew Zamachowski czy Agnieszka Żulewska – zaprasza dyrektor programowy Kina na Granicy. - Anna Dymna to mądrość niewymagająca epitetów, wiara w sens, poczucie humoru. I jeszcze talent, pracowitość, uroda wewnętrzna i zewnętrzna. Dymna ma to wszystko i hojnie dzieli się tymi darami.
„Kino na Granicy" czuje się obdarowane.

Retrospektywa aktorska Anny Dymnej będzie jedną z atrakcji Kina na Granicy. Przegląd, który od lat prezentuje nowe filmy z Polski, Czech i Słowacji, przygotował dla swoich widzów także wiele sekcji tematycznych, dziesiątki spotkań z gośćmi i wybór wydarzeń towarzyszących, których program jest sukcesywnie ujawniany.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż puli akredytacji w promocyjnej cenie.
Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.kinonagranicy.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/kinonagranicy
oraz Instagramie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy

fot. Magdalena Woch

Czytany 305 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 marzec 2023 12:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama