Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Laco Adamik, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Kasia Adamik, Michał Bielawski, Mary Komasa, oraz nieżyjący już Piotr Łazarkiewicz i Bogusław Rybczyński – te nazwiska znają wszyscy polscy kinomani.
Ta chyba najbardziej filmowa rodzina w Polsce przyjedzie do Cieszyna w komplecie i weźmie udział w pokazach filmów i licznych wydarzeniach towarzyszących.
Kino na Granicy odwiedzą także twórcy związani z filmami słynnego klanu: Krzysztof Zanussi i Irena Strzałkowska (producenci kilku filmów Agnieszki Holland), Jacek Petrycki (ulubiony operator Agnieszki Holland i Laco Adamika), Dorota Roqueplo (autorka kostiumów do m.in. „Drugiego brzegu" i „Powrotu"), Adam Sikora (autor zdjęć do „Drugiego brzegu") Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela (autorzy dźwięku do filmów „Drugi brzeg" i „Białe małżeństwo") oraz aktorzy grający w filmach „klanu": Maria Ciunelis, Sandra Drzymalska, Jacek Poniedziałek, Zbigniew Zamachowski czy Grażyna Szapołowska.
04-KnG2017-0604_Easy-Resize.com.jpg
Agnieszka Holland podczas Kina na Granicy
- Na pomysł tej retrospektywy wpadła dyrektorka Jola Dygoś. Przyjąłem go z entuzjazmem. Zrobimy przegląd całego klanu. Nie mogliśmy zrobić sobie i widzom piękniejszego prezentu na jubileusz. Taki hit zdarza się raz na dwadzieścia pięć lat – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.
- Kiedy zastanawialiśmy się, jaką niespodziankę wymyślić dla naszych przyjaciół - widzów, przypominaliśmy sobie najważniejsze wydarzenia z historii przeglądu. Spotkania, rozmowy, debaty, wernisaże, gry i zabawy filmowe, gry i zabawy towarzyskie. I przede wszystkim ludzi: artystów, organizatorów, a wreszcie naszą wspaniałą publiczność, która towarzyszy nam przez te wszystkie lata. Okazało się wtedy, że jednymi z najwierniejszych naszych przyjaciół byli i są nadal filmowcy wywodzący się ze spektakularnego artystycznego klanu Łazarkiewiczów, Hollandów, Komasów, Bielawskich, Rybczyńskich. Wielka filmowa rodzina.
117182047_10157783151899401_1126293146577328471_n.jpg
Magdalena Łazarkiewicz w Cieszynie
Cieszyński przegląd będzie więc jedyną okazją do poznania twórczości filmowego klanu tak przekrojowo i, co jeszcze ważniejsze, do wielu spotkań i rozmów o filmach z samymi ich twórcami.
- Przyjadą do nas prawie wszyscy – dodaje Łukasz Maciejewski. - Podczas majówki w Cieszynie będą z nami: Laco Adamik, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Mary Komasa, Kasia Adamik, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Michał Bielawski i Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko. Pokażemy także najważniejsze filmy Piotra Łazarkiewicza oraz legendarny „Jazz Camping" z 1959 roku w reżyserii prekursora polskiego dokumentu, Bogusława Rybczyńskiego, wuja Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz. Sekcja jest obszerna i imponująca. Zaprezentujemy stosunkowo mało znane filmy Laco Adamika - razem z Agnieszką Holland Laco Adamik zrealizował na przykład „Proces" według Kafki z Romanem Wilhelmim w roli Józefa K., pokażemy amerykański debiut Kasi Adamik, „Szczek"; znakomite, a trudno dostępne zagraniczne filmy Agnieszki Holland („Gorzkie żniwa", „Olivier, Olivier", „Zabić księdza", „Plac Waszyngtona", „Julia wraca do domu") i wybitne filmy telewizyjne oraz dokumenty Magdaleny Łazarkiewicz („Drugi brzeg", „Nieobecność", „Przez dotyk"). Oczywiście nie zapominamy również o klasykach naszych bohaterów. Będą też liczne dyskusje, debata o klanie, a także spotkania z artystami związanymi z Agnieszką Holland czy z Piotrem i Magdaleną Łazarkiewiczami.
31822978_10155740783769401_7122700775012171776_n.jpg
Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa podczas Kina na Granicy
Kino na Granicy pokaże w sumie ponad dwadzieścia filmów autorstwa słynnej rodziny, także nieznane większości publiczności tytuły. - Kiedy myślę o artystycznej spuściźnie „klanu", do głowy przychodzi mi wiele określeń wspólnych, ale i różnicujących tak odmienne artystyczne temperamenty. Gdybym jednak został przymuszony do maksymalnie skrótowej definicji łączącej cały „filmowy klan", byłaby nią WOLNOŚĆ. Rozumiana bardzo szeroko i wąsko zarazem – podsumowuje Maciejewski. - Wolność jednostki i odwaga samostanowienia, wolność emancypacyjna i wolność gatunkowa, w kontrze do jakichkolwiek dogmatów. Dostrzegam tę cechę w kinie Adamików: Kasi i Laca, Agnieszki Holland, Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów, Michała Bielawskiego, słyszę ją w muzyce Antoniego Komasy Łazarkiewicza i Mary Komasy. Filmowy klan – wolny klan. Takie zawsze było także nasze, cieszyńskie święto. Wolne.
Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż akredytacji po najkorzystniejszej cenie.
Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.kinonagranicy.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/kinonagranicy oraz Instagramie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/
cinema.pl Artykuły
Pierwsza na świecie tak obszerna retrospektywa dorobku słynnej artystycznej rodziny, z osobistym udziałem niemal wszystkich jej bohaterów, zapowiada się na jedną z największych atrakcji tegorocznego Kina na Granicy.