cinema.pl Artykuły

niedziela, 12 luty 2023 16:44

ARKA i EGO w Dramatycznym

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

ARKA i EGO to nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Premiera spektaklu odbędzie się 16 lutego na Małej Scenie.

  

W obsadzie: Magdalena Czerwińska, Anna Gajewska, Anna Gorajska, Marianna Linde (gościnnie), Anna Moskal, Marta Nieradkiewicz, Agnieszka Roszkowska, Daniel Chryc, Janusz R. Nowicki, Łukasz Wójcik.

kreacja zbiorowa według koncepcji Lucy Sosnowskiej
scenariusz na podstawie improwizacji i pracy koncepcyjnej zespołu, dramaturgia: Magda Kupryjanowicz
scenografia, kostiumy: Ela Szurpicka
światło: Ela Szurpicka, Adam Zduńczyk
choreografia: Ana Szopa
muzyka: Dominik Strycharski
wideo: Michał Dobrucki

W mitologiach różnych kręgów kulturowych odnaleźć można wyobrażenie rajskiego ogrodu - pierwotnej, osadzonej w dziewiczej przyrodzie wspólnoty wszystkich istot, w ramach której komunikacja między ludźmi a zwierzętami odbywa się poza językiem. Żyjemy dziś w warunkach radykalnego odwrócenia tego wyobrażenia. Rajski ogród został dawno wykarczowany. Spłonął. Zatonął. Zwierzęta masowo wyginęły. Rośliny wyschły. Może właśnie dlatego coraz silniej odzywa się w nas tęsknota za tamtym, utopijnym stanem. Mit znów pulsuje ożywczym potencjałem innych możliwości istnienia. Spróbujmy je sobie wyobrazić. Przetestować inną opowieść o człowieku - zwierzęciu ludzkim, które w międzygatunkowej wspólnocie koegzystuje ze zwierzętami spoza gatunku ludzkiego. Ta opowieść wymaga jednak przemyślenia własnej kondycji - zamilknięcia, ustąpienia miejsca, znalezienia nowych możliwości i form współbycia. Jest opowieścią rozpiętą między arką - poszukiwaniami możliwości międzygatunkowego przymierza, a ego - zmierzeniem się z nieusuwalnym z ludzkiego bycia i myślenia antropocentryzmem.

Twórczynie i twórcy, wykorzystując improwizacje aktorskie oparte na osobistych doświadczeniach, przyrodniczych tekstach naukowych i motywach z filmu „Grizzly Man” Wernera Herzoga, stworzyli spektakl-esej na temat relacji współczesnego człowieka z naturą i próby porozumienia się z nią.

PREMIERA SPEKTAKLU: 16 lutego o g. 19:30 na Małej Scenie

Więcej informacji: https://teatrdramatyczny.pl/arka-i-ego
Kolejne spektakle: 17, 18, 19 lutego oraz 28, 29, 30 marca. Bilety już w sprzedaży!

Czytany 290 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 luty 2023 16:48

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama