cinema.pl Artykuły

sobota, 28 styczeń 2023 17:39

JAKĄ DROGĘ MUSISZ PRZEBYĆ ABY ZNALEŹĆ TO CZEGO SZUKASZ

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przydrożne parkingi, życie w trasie, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.


Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym, reżyserki.

REŻYSERKA O FILMIE
„Ojcostwo zawsze mnie interesowało. Sama wychowałam się bez taty.  W czasach, kiedy dużo mówi się o sile kobiet, coraz częściej szukamy odpowiedzi na pytania, jak dziś być ojcem, jak na nowo zdefiniować męskość, kiedy kluczowe stają się takie sprawy jak komunikacja, empatia i bliskość. Nasz filmowy bohater, kochający wolność kierowca TIRa, w wyniku przymusowej podróży z córką mierzy się z demonami przeszłości i usiłuje naprawić relacje z dzieckiem. Macho z wielkiej maszyny musi zapanować nad dwiema szalonymi dziewczynkami i odnaleźć w sobie tę wrażliwą stronę. Ale wcale nie jest mu lekko! - mówi reżyserka. Dla mnie to bardzo ciekawa podróż, trochę w świat dzieciństwa, a trochę w świat wielkich maszyn, przydrożnych barów i samotności w drodze” - dodaje Maliszewska.


PRODUCENT O FILMIE
„TATA to film drogi, a w tym gatunku zawsze fascynowała mnie możliwość podróży z bohaterami, poszukiwanie przez nich miłości, wolności, odkupienia lub odkrycia samych siebie. Scenariusz Ani Maliszewskiej i Przemka Chruścielewskiego ma to wszystko i jeszcze więcej. Od pierwszej jego lektury urzekały mnie emocje w nim zawarte, dające szanse - co potwierdziły zrealizowane już zdjęcia - na film mogący dotrzeć do szerokiej widowni."  - mówi producent Marcin Wierzchosławski.

BIO
ANNA MALISZEWSKA (Reżyseria)
Uznana reżyserka teledysków, reklam i filmów krótkometrażowych. Absolwentka Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana na Yach Film Festival, m.in. za teledyski takich wykonawców jak Myslovitz, Raz, dwa, trzy, Sistars, Reni Jusis, Hey i Maria Peszek. Na koncie ma również nagrody Fryderyk za teledyski dla Sistars i Kasi Nosowskiej. Jej krótkometrażowy film „Pokój szybkich randek”, zrealizowany w ramach programu „30 Minut” Studia Munka, stał się częścią tryptyku Demakijaż, który znalazł się w Konkursie Głównym 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Magdalena Czerwińska, odtwórczyni głównej roli w „Pokoju szybkich randek”, otrzymała za tę kreację nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

ERYK LUBOS (Michał)
Charyzmatyczny i uwielbiany przez polską widownię aktor filmowy i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu. Laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (2009).  Znany z takich filmów jak: Underdog, Sztuka kochania, Wołyń czy Drogówka. W 2008 r. na festiwalu w Gdyni został doceniony za drugoplanową rolę męską w filmie „Boisko bezdomnych” w reż. Kasi Adamik. W 2010 r. otrzymał Złotą Afrodytę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym na Cyprze oraz nagrodę Jańcio Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni. Obie nagrody zostały przyznane za najlepszą rolę męską w filmie „Moja krew” Marcina Wrony. Z kolei rola Eryka w filmie „Zabić bobra” w reż. J.J. Kolskiego przyniosła mu nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska za rolę w filmie „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa.

KLAUDIA KURAK (Miśka)
Wystąpiła między innymi w takich filmach jak: "Jakoś to będzie" (2019) i "Miłość do kwadratu" (2020). Można ją również zobaczyć w filmach krótkometrażowych „Młyn” (2020) czy "Nie widzieliście tego co ja widziałam" (2018). Ten ostatni zdobył główną nagrodę na Blue Sea Film Festival w Finlandii, a Klaudia została wyróżniona za rolę dziecięcą. Dodatkowo zagrała główną rolę w 7. Sezonie serialu Canal+ Mini Mini "Detektyw Łodyga" (2019).

POLINA GROMOVA (Lenka)
Znana z takich filmów jak: “Щедрик”/ "Shedryk" (2021), gdzie gra jedną z głównych ról, czy "Перевод не требуется"/ "Translation no needed" (2020), ukraińskiej wersji serialu „Curly Sue”, w którym jej postać w zabawny sposób aranżuje osobiste szczęście swojej matki z jej szefem. Ponadto ma na swoim koncie kilka drugoplanowych ról.

METRO FILMS (Produkcja)
Producentem filmu „TATA" jest firma Metro Films kierowana przez Marcina Wierzchosławskiego, członka Polskiej Gildii Producentów (PGP) i Polskiej Akademii Filmowej (PAF). Wierzchosławski ma na koncie takie filmy fabularne jak "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego, "Kret" Rafalea Lewandowskiego, "Na granicy" Wojciech Kasperskiego, a także wiele filmów dokumentalnych.

WARNER BROS. (Dystrybucja)
Dystrybutorem filmu jest Warner Bros. Entertainment Polska. Firma od kilku lat intensywnie poszerza swoje portfolio o lokalną produkcję. „TATA” to kolejny polski tytuł po „Innych ludziach” czy „Jak się pozbyć cellulitu”, który będzie dystrybuowany przez Warner Bros. w Polsce.


INFO O KOPRODUKCJI
Koproducentami filmu są Family Production Studio (Ukraina) i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy. Współfinansowanie zapewnia Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz State Film Agency of Ukraine.

ZWIASTUN FILMU

https://www.youtube.com/watch?v=UfntdhLEIVg

TATA
w reżyserii
Anny Maliszewskiej

FILM W KINACH OD 24 LUTEGO


REŻYSERIA
ANNA MALISZEWSKA

SCENARIUSZ
ANNA MALISZEWSKA, PRZEMYSŁAW CHRUŚCIELEWSKI
ZDJĘCIA
KAJETAN PLIS

MUZYKA
JERZY ROGIEWICZ, BARTEK TYCIŃSKI

PRODUKCJA
METRO FILMS

DYSTRYBUCJA
WARNER BROS. ENTERTAINMENT POLSKA

OBSADA
              MICHAŁ – Eryk Lubos
              LENKA – Polina Gromova
              MIŚKA – Klaudia Kurak
              WASYL – Sergei Solovyov
              SVIETA – Yeheniia Muts

GATUNEK
OBYCZAJOWY

Czytany 274 razy Ostatnio zmieniany sobota, 28 styczeń 2023 17:45

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama