cinema.pl Artykuły

sobota, 21 styczeń 2023 11:58

Film Darrena Aronofky'ego ustanowił kasowy rekord roku!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Wieloryb" to jedna z najbardziej wyczekiwanych w Polsce premier 2023 roku. Najnowsze dzieło Darrena Aronofskiego, autora takich hitów jak „Requiem dla snu", „Czarny łabędź", „Źródło" czy „Zapaśnik", nie dość, że już jest nagradzane prestiżowymi statuetkami, to jeszcze – w opinii wielu dziennikarzy i krytyków – główny kandydat do tegorocznych Oscarów. Co więcej, film dostał cztery nominacje do BAFTA 2023, za scenariusz adaptowany, charakteryzację, a także dla Brendana Frasera, który powalczy o nagrodę dla aktora pierwszoplanowego i dla Hong Chau (aktorka drugoplanowa). Przypomnijmy, że 15 stycznia Brendan Fraser zdobył Crtics Choice Awards, a wcześniej nominowany był do Złotych Globów.Amerykańscy widzowie już zachwycili się „Wielorybem". Oficjalna premiera w USA, która odbyła się pod koniec ubiegłego roku, była wyjątkowo udana. Również w wymiarze finansowym. Ostatnio pojawiła się informacja, że „Wieloryb" zarobił w jeden weekend aż 360 tysięcy dolarów, czyli ponad 1 mln 560 tys. złotych! To absolutny rekord otwarcia w 2022 roku dla filmu wprowadzonego do kin w ograniczonej dystrybucji. Należy do tego dodać, że ostatni obraz Aronofskiego został wyświetlony w niewielu wybranych amerykańskich kinach. Ile może jeszcze zarobić w USA i na świecie? Może nawet kilkadziesiąt milionów dolarów? Kto wie, czas pokaże...

Reżyser o pieniądzach i o aktorach

Tymczasem reżyser „Wieloryba" wyznał w jednym z wywiadów, że w tej chwili nie zastanawia się nad tym, jakie zyski przyniesie ani ile na nim zarobi. – Potwierdzam tylko, że na film wydaliśmy ok. trzech milionów dolarów – ujawnił reżyser w jednej z rozmów.

Aronofsky nie na pieniądzach skupia swoją uwagę. – Cieszę się, że „Wieloryb" spotkał się z tak pozytywnym oddźwiękiem. To wspaniałe, że ludzie chcą go zobaczyć. To wyjątkowy film, który uczy empatii, a główny bohater nie jest jednowymiarowy. Ma swoje wady i zalety. Nie jest ani pozytywny, ani negatywny – przyznał Darren Aronofsky w jednym z wywiadów.

– Przy „Wielorybie" miałem okazję współpracować z aktorami, którzy oddali swoje serce tej produkcji. Oni też bardzo się zaangażowali w ten projekt. Z kolei Brendan Fraser, który zagrał Charliego, był niesamowity. Zasługuje na każdą nagrodę – dodał reżyser.

 

Obraz zawierający osoba, podłoże Opis wygenerowany automatycznie

 

„Wieloryb" trafi do polskich kin już 17 lutego. Wówczas widzowie będą mogli ocenić, na ile pozytywne opinie i zachwyty amerykańskiej widowni były uzasadnione. O tym, czy najnowszy film Darrena Aronofskiego skradnie ich serca i tłumnie ruszą do kin, przekonamy się już za kilka tygodni...

 

Brendan Fraser ze statuetką na gali Critics Choice Awards 2023

 

Przypomnijmy, że w niedzielę 15 stycznia w hotelu Fairmont Century Plaza w Los Angeles wręczono Critics' Choice Awards. W trakcie 28. ceremonii Brendan Fraser otrzymał nagrodę dla „Najlepszego aktora" za rolę Charliego w „Wielorybie".

 

Aktor nie krył wówczas ogromnej satysfakcji i radości. Odbierając statuetkę, nie tylko podziękował ze sceny reżyserowi i aktorom, lecz także skierował swoje słowa wsparcia i otuchy do osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Jego przemowa została bardzo dobrze przyjęta przez internautów. Wielu z nich ujawniło w sieci, że 12 marca w trakcie gali rozdania Oscarów 2023 będą trzymali kciuki za Frasera, ponieważ zasłużył na to najważniejsze wyróżnienie filmowe.

O FILMIE:

Głównym bohaterem „Wieloryba" jest Charlie, który już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne zadanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

 

Obsada: Brendan Fraser („Miasto gniewu", „Mumia", „Podróż do wnętrza Ziemi", „Spokojny Amerykanin", „Zemsta futrzaków"), Sadie Sink („Stranger Things", „Eli", „Szklany zamek"), Samantha Morton („Raport mniejszości", „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", „Cosmopolis", „W imieniu armii", „Słodki drań").

Reżyseria: Darren Aronofsky.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.

Czytany 159 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 styczeń 2023 12:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama