cinema.pl Artykuły

środa, 04 styczeń 2023 12:52

"Piękny człowiek" - reżyser o odtwórcy głównej roli w filmie "Filip"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 3 marca do kin wejdzie jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku! Obsypany nagrodami podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także doceniony przez miesięcznik „Kino” nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za wybitną grę aktorską Eryka Kulma Jr. Aktor brawurowo wcielił się w tytułową postać „Filipa”. Na przygotowanie do roli poświęcił ponad rok życia m.in. przytył 10 kilo, nauczył się mówił po niemiecku, tańczyć, stepować i boksować. Zamiast zagrać, stał się Filipem.

 

Dzięki głównej roli w filmie „Filip” na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, aktor Eryk Kulm Jr zapisze się na stałe w historii polskiej kinematografii. Na ekranie przyciąga wzrok i hipnotyzuje. Trudno uwierzyć, że to jego pierwsza tak znacząca rola. Jak opowiada reżyser filmu Michał Kwieciński pomimo tego wybór Eryka był dla niego bezdyskusyjny: „Eryk Kulm Jr. był dla mnie kandydatem jedynym i oczywistym. Castingu nie było, bo nie wyobrażałem i nie wyobrażam sobie nadal innego aktora w tej roli. Ma wszystkie cechy Filipa z powieści Tyrmanda. Inteligencję, wdzięk, poczucie humoru, urodę, zna kilka języków, ma wykształcenie muzyczne. Na Instagramie Eryk opisuje siebie: Human, Rebel, Clown, Spider-man. Po prostu: Piękny człowiek. I o takiego aktora w roli Filipa mi chodziło”.  


Reżyser filmu dodał też, że: „Na przygotowanie się do tej roli Eryk Kulm Jr poświęcił prawie rok swojego życia. Musiał nauczyć się całej roli po niemiecku, a tego języka akurat nie znał, wyszlifować francuski, przytyć 10 kg, nauczyć się tańczyć, stepować i boksować. Kiedy stawał się Filipem, nigdzie nie występował, nie brał udziału w zdjęciach. Wyłączył się z życia dla roli w tym filmie”.  Film w kinach w całej Polsce od 3 marca 2023 roku!

https://youtu.be/IpfgkCTHXuc

Opis filmu:
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…

Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
Zdjęcia: Michał Sobociński
Występują: Eryk Kulm Jr., Victor Meutelet, Caroline Hartig, Zoe Straub, Robert Więckiewicz, Sandra Drzymalska, Hanna Śleszyńska, Mateusz Rzeźniczak i inni.
Produkcja: Telewizja Polska S.A.
Koprodukcja: Akson Studio
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

Czytany 197 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 styczeń 2023 12:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama