cinema.pl Artykuły

czwartek, 08 grudzień 2022 23:33

Damian Kocur z nominacją do Paszportów POLITYKI!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Damian Kocur otrzymał nominację do tegorocznych Paszportów POLITYKI w kategorii Film za nagradzany na świecie debiutancki dramat „Chleb i sól". To kolejne prestiżowe wyróżnienie dla produkcji Studia Munka SFP.   

 
      
Paszport POLITYKI to nagroda kulturalna ustanowiona 30 lat temu przez tygodnik „Polityka". Rokrocznie przyznawana jest w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, sztuki wizualne, estrada oraz kultura cyfrowa. Zgodnie z deklaracją redakcyjną, jest wyróżnieniem dla twórców, którzy zaskakują swoimi osiągnięciami i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję. Nazwa nagrody – Paszport – miała być symboliczną przepustką do świata wielkiej, międzynarodowej sztuki.

O nominacjach w kategorii Film zdecydowali w tym roku: Barbara Hollender („Rzeczpospolita"), Łukasz Maciejewski (Szkoła Filmowa w Łodzi, Interia), Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna"), Karolina Pasternak (krytyczka niezależna), Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny"), Adriana Prodeus („KINO"), Tomasz Raczek („Magazyn Filmowy SFP"), Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza"), Rafał Syska (Narodowe Centrum Kultury Filmowej), Grażyna Torbicka (niezależna dziennikarka, dyrektorka Festiwalu Dwa Brzegi).

- Ten film jak w soczewce skupia rodzime lęki, kompleksy i uprzedzenia wobec obcych. „Z jednej strony bardzo zdyscyplinowany formalnie, świadomy używanych przez siebie środków wyrazów, a z drugiej żywy, oddychający, dający wrażenie kontaktu z prawdziwą Polską" – ocenia Jakub Majmurek. Według Rafała Syski ukazana w filmie relacja między ksenofobicznymi autochtonami a napływającymi typowymi „innymi" jest daleka od jednoznacznego i uproszczonego zaszufladkowania – reżyser nie stawia słusznych moralnie tez, ale w mistrzowski sposób stara się balansować między różnymi racjami. „Opowiada o polskim stosunku do emigrantów, do inności. Pokazuje napięcia, pogardę jednych, niechęć innych, rodzącą się nienawiść" – precyzuje Barbara Hollender. Zdaniem Grażyny Torbickiej w tym filmie nie ma jednej fałszywej nuty – czytamy w uzasadnieniu.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jako filmowiec Kocur śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

Zrealizowany w Studio Munka SFP pełnometrażowy debiut Damiana Kocura miał swoją światową premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. W październiku nagrodzony został statuetką dla Najlepszego reżysera w Międzynarodowym konkursie 59. Festiwalu Filmowego „Złota Pomarańcza" w tureckiej Antalyi. W listopadzie sięgnął po Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagrodę Dialog przyznawaną filmom budującym pomosty między kulturami na 32. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus. Otrzymał też Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijon. W listopadzie zdobył natomiast Brązową Piramidę za najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze.

Polska premiera „Chleba i soli" miała miejsce w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W Gdyni produkcja Studia Munka SFP wyróżniona została Nagrodą Dziennikarzy i Nagrodę Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Film Damiana Kocura uhonorowany został także Nagrodą Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

„Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

„Chleb i sól" pojawi się na ekranach kin 27 stycznia 2023. Za dystrybucję odpowiada firma Kino Świat.

Czytany 128 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 grudzień 2022 23:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama