cinema.pl Artykuły

środa, 30 listopad 2022 17:36

Bardzo aktualna historia o młodych Polkach i Polakach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Rozpoczęły się zdjęcia do drugiego sezonu mini serialu WILK, wspólnej produkcji Papaya Films i CANAL+. 5-odcinkowy format z gatunku coming of age premierę będzie miał już w przyszłym roku.WILK to bardzo aktualna historia o młodych Polkach i Polakach u progu dorosłości, którzy próbują odnaleźć się w realiach współczesnego świata. Na rzeczywistość, która ich otacza, postpandemiczny świat chaosu, społecznych napięć i galopującego autorytaryzmu nakładają się problemy ich własnego pokolenia. Generacji cyfrowych tubylców towarzyszy spotęgowana przez pandemię niepewność, izolacja i samotność. W tych warunkach młodzi muszą dokonać wyboru, na ile chcą być egoistami i indywidualistami, a jak pociągający jest dla nich świat relacji i wspólnoty. Nierozłączną częścią kultury i tożsamości pokolenia WILKA jest hip-hop, dlatego w ścieżce dźwiękowej serialu usłyszymy wiele kawałków tego gatunku, a w obsadzie aktorskiej zobaczymy Kuqe 2115, Trombę oraz Bedoesa.
W drugim sezonie WILKA zagrają aktorzy młodego pokolenia jak Waleria Gorobets („Apokawixa”) czy debiutująca Jessica Polak. W rolę rodzica jednej z bohaterek wcieli się Hubert Urbański. Reżyserem oraz scenarzystą WILKA jest urodzony w 1997 roku Jan Dybus, przedstawiciel nowego pokolenia twórców, wychowanych na krótkich i dynamicznych historiach. Za produkcję serialu ze strony Papaya Films odpowiadają Kacper Sawicki i Michał Wojciechowski.

Autentyczność i aktualność to nadal jeden z największych atutów WILKA. Nastolatkowie, tak jak nikt inny, są wyczuleni na fałsz i przekłamania. Dlatego pisząc serial, używaliśmy ich języka, a w warstwie wizualnej czerpaliśmy inspiracje nie tylko z filmów i seriali, ale również teledysków i chatów. Pływająca, wręcz mało fabularna kamera jest naszym znakiem rozpoznawczym. Również z tego powodu w udźwiękowieniu serialu znajdą się hity, które towarzyszą młodym na każdej imprezie czy przejażdżce autem. Chcemy, aby podczas oglądania WILKA poczuli oni, że to ich świat – mówi scenarzysta i reżyser WILKA, Jan Dybus.

W pierwszym sezonie twórcy skupili się na skali mikro. Przedstawiając historię dwóch różnych rodzin, próbowali pokazać, w jaki sposób wychowanie wpływa na podejmowane decyzje i relacje interpersonalne osób wchodzących w dorosłość. Tocząca się w tle opowieść o narastających niepokojach społecznych, ograniczającym wolność lockdownie wojskowym oraz wynikających z tego strajkach, dała pretekst do ciekawych obserwacji i porównań. Czy opresyjny schemat zarządzania krajem, który ogranicza wolność obywateli i nie respektuje głosu ludzi, nie jest tym samym schematem, który w skali mikro objawia się wychowywaniem młodych osób bez próby ich zrozumienia i zadbania o potrzeby?

WILK to projekt tworzony w niestandardowy i innowacyjny sposób. Tak jak żyją i odczuwają młodzi ludzie, czyli szybko. W zespole produkcyjnym łączymy debiutantów z najbardziej doświadczonymi warsztatowo twórcami. Pracujemy z ludźmi, którzy wnoszą do projektu podzielane przez nas wszystkich wartości, a różne pokolenia po dwóch stronach kamery są gwarantem tego, że obraz, który tworzymy, jest autentyczny i aktualny. Jednocześnie sam format Wilka, jest możliwy dzięki temu, że proces jego tworzenia, od scenariusza poprzez casting, przygotowania do zdjęć czy dobór lokacji, jest realizowany sprawniej niż w tradycyjnej produkcji – mówi Kacper Sawicki, producent serialu, szef Papaya Films.

Produkujemy WILKA, bo historie coming of age są ważne nie tylko dla młodego widza, ale też dla pokolenia ich 40, 50-letnich dziś rodziców, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda świat ich dzieci. Przy tym serialu pracujemy z zupełnie nowym pokoleniem twórców, którym też dajemy szansę na wypłynięcie na szersze wody, do masowego widza. Taki mecenat to również nasza misja – mówi Beata Ryczkowska, Dyrektor Produkcji Oryginalnych i Koprodukcji CANAL+ Polska.

Premiera drugiego sezonu WILKA już latem w CANAL+ online oraz na antenie CANAL+ Premium.
WILK, sezon pierwszy

Obsada: Agata Kulesza, Magdalena Boczarska, Grzegorz Damięcki oraz Grzegorz Małecki a także Sebastian Dela, Wiktoria Supryn, Weronika Dzierżyńka oraz raper Borys „Bedoes” Przybylski, który w WILKU zaliczył debiut aktorski.

Jedna impreza nieoczekiwanie zmieni życie nastoletniego Tymona, komplikując jego relacje z bliskimi. Tymczasem wokół wszystkich narasta realne zagrożenie wynikające z fali społeczno-politycznych napięć. Ludzie masowo wychodzą na ulice. Chłopak i jego żyjący we własnym, hermetycznym świecie przyjaciele, muszą zdecydować, czy postawa biernych obserwatorów zmieniającej się na ich oczach rzeczywistości im wystarcza.

Czytany 281 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 listopad 2022 17:40

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama