cinema.pl Artykuły

piątek, 18 listopad 2022 18:58

Nagrodzony na Berlinale film "Dziewczynka" i inne produkcje o tematyce LGBTQ+

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Niezrozumiane, wyszydzane, nieakceptowane – tak często czują się osoby transpłciowe, homoseksualne czy niebinarne. Każdy coming out osoby publicznej budzi duże emocje i jest szeroko omawiany w mediach, a ci, którzy „wyszli z ukrycia”, często muszą mierzyć się z falą hejtu. Zarzuca się im „obnoszenie się” ze sprawami łóżkowymi, chęć wzbudzenia skandalu, a nawet choroby psychiczne. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv nie boi się trudnych tematów, dlatego zaprasza na nagrodzony na Berlinale film „Dziewczynka”, serię dokumentalną „Naked – kim jesteśmy naprawdę?”, reportaże „Obcy we własnym ciele” i „Transfobia” oraz produkcję o pierwszym polskim chórze LGBTQiA – Voces Gaudi.

 

Film dokumentalny „Dziewczynka” opowiada historię siedmioletniej Sashy, urodzonej w ciele chłopca. Społeczność lokalna i szkoła nie szanują tożsamości płciowej dziewczynki, a ona, pomimo tak młodego wieku, nie ma ochoty dostosowywać się do tego, czego oczekuje od niej otoczenie. Sasha od dawna czuje się…, nie, Sasha od dawna JEST dziewczynką – mówi mama głównej bohaterki w pierwszych scenach filmu nagrodzonego na  Festiwalu w Berlinie. Mimo to, kiedy idzie z Sashą kupić jej sukienkę, czuje się skrępowana, a to wpędza ją w poczucie winy. Reżyser Sébastien Lifshitz przez rok towarzyszył rodzinie Sashy w ich codziennym życiu w niewielkim francuskim miasteczku, w którym wszyscy się znają. Dokument pokazuje jak niestrudzenie rodzice i rodzeństwo próbują stworzyć przyjazne środowisko dla Sashy i pomimo uprzedzeń otoczenia walczą o akceptację jej płci. Karine, matka Sashy, odważnie broni swojego dziecka i otacza je bezwarunkową, matczyną miłością. Dzięki akceptacji i wsparciu rodziny Sasha może żyć w domu jak dziewczynka, jednak poza domem spotyka się z niezrozumieniem, a nawet wrogością. Lekcje baletu, zapraszanie koleżanek, zabawa lalkami – wszystkie te czynności, o ile postrzegane jako zupełnie naturalne wśród dziewczynek, w wypadku Sashy budzą zdziwienie i sprzeciw rodziców innych dzieci, a także nauczycieli. - Szkoła jest ważnym miejscem w życiu młodych ludzi,  dlatego tak ważne jest to, by kadra pedagogiczna dbała o bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli osoby uczniowskie obdarzają nauczycieli i rówieśników zaufaniem i ukazują to, kim naprawdę są. Istotna jest edukacja młodych ludzi o tym, że heteronorma nie jest normą, a jedynie obrazem większości, który jest reprezentowany w kulturze. Dziś na szczęście można pokazać też, że transpłciowość i niebinarność — nawet jeśli dla wielu niezrozumiała — są przejawami rozwoju społeczeństwa do bycia tolerancyjnym i dbania o innych ludzi i ich psychikę. To w szkole trzeba mówić o istnieniu wielu wymiarów płci, komentować wypowiedzi transfobiczne i dzielić się poleceniami lektur, w których ukazano różne reprezentacje płciowości – mówi Aneta Korycińska znana jako „Baba od polskiego”. W wypadku Sashy, lokalna społeczność nie potrafi zaakceptować faktu, że dziecko urodzone jako chłopiec czuje się w głębi duszy dziewczynką. Dla Sashy jest to pytanie egzystencjalne. Dokument można zobaczyć do 26 listopada pod linkiem: "Dziewczynka" (2020) - Film Sébastiena Lifshitza | ARTE.tv.

Czym jest płeć? Czy jest to nasza cecha natywna, czy wykształca się ona wraz z dorastaniem? Chłopak, dziewczyna – dlaczego i dla kogo jest to ważne? Nadana nam biologicznie płeć, na którą nie mamy żadnego wpływu, przypisuje nam płeć kulturową. To z kolei narzuca nam binarne widzenie tożsamości seksualnej, definiuje nas i determinuje to, jak postrzegają nas inni. Ludzie nierozwijający się w zgodzie z przypisaną im płcią są poddawani społecznemu ostracyzmowi, a samo dojrzewanie dla wielu z nich jest doświadczeniem traumatycznym. Kim jesteśmy naprawdę, sauté, odarci z płci? Seria „Naked – kim jesteśmy naprawdę?” analizuje tę kwestię, przyglądając się najnowszym wynikom badań i prezentuje doświadczenia osób z całego świata. W 6 odcinkach poruszane są takie tematy jak płeć i władza, role w rodzinie, starzenie się i dojrzewanie – różnice ze względu na płeć.  Seria dostępna jest bezpłatnie do 23 stycznie 2023 roku pod linkiem: Naked | ARTE.tv.

Reportaż „Obcy we własnym ciele” z jednej strony opowiada o osobach, które żałują swojej decyzji zmiany płci, z drugiej prezentuje historię 19-letniego Danilo, który czeka na swój zabieg. Nie ma innego sposobu, bym poczuł się lepiej – mówi chłopak. Liczba operacji korekty płci wzrosła w ostatnich latach. Pacjenci i pacjentki są coraz młodsi. Czy dla niezadowolonych istnieje możliwość powrotu do pierwotnej płci, czy operacja oznacza nieodwracalną zmianę? Widzowie serwisu ARTE.tv mogą zobaczyć produkcję pod linkiem: Obcy we własnym ciele - Czy możliwe jest cofnięcie korekty płci?| ARTE  do 29 grudnia 2022.

Włochy od lat walczą o wprowadzenie ustawy, która zapewniłaby większą ochronę osobom LGBTQ+. Widzowie ARTE.tv udadzą się do Neapolu, gdzie swoimi doświadczeniami podzieli się z nimi Loredana Rossi. Jako osoba trasgenderowa musi walczyć o szacunek dla siebie i innych femminielli, które wciąż są spychane na margines społeczeństwa. Reportaż „Transfobia” jest dostępny do 31 stycznia 2023 pod linkiem Transfobia | ARTE.tv.

Świat jest różnorodny i osoby dokonujące coming outu przechodzą wielki stres, gdy chcą czuć się sobą przy innych i być akceptowane — nie powinno to tak wyglądać, jedyną słuszną reakcją otoczenia powinno być podziękowanie za to, że zostaliśmy obdarzeni zaufaniem – tłumaczy Aneta Korycińska znana jako ‘’Baba od polskiego’’.

Czytany 272 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 listopad 2022 19:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama