cinema.pl Artykuły

piątek, 18 listopad 2022 18:51

Studio ECFC z pozwoleniem na budowę

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE wkracza w kolejny etap. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.   

 

Prezydent uroczyście przekazał dokument Dyrektorowi ECFC, Kazimierzowi Suwale, w podczas konferencji zorganizowanej w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W wydarzeniu udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z profesorem Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele. W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta realizowanego budynku o której opowiedział główny projektant budynku Hugo Herrera Piano. 

Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu”. Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych. Podczas wydarzenia organizatorzy instytucji wyjaśnili także, że dysponują wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 m2. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię i ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej w tym dedykowane montażowi filmowemu, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty, dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120m2 o nieregularnym kształcie zaprojektowana na elewacji obiektu. Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023 i 2024 roku.  Architekci opracowujący projekt budynku studia, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. 

Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 roku.  

Czytany 225 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 listopad 2022 18:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama