cinema.pl Artykuły

piątek, 11 listopad 2022 11:47

Premiera spektaklu "Grzyby" - Teatr Powszechny w Warszawie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 19 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Grzyby” we wspólnej reżyserii Weroniki Szczawińskiej i Piotra Wawra Juniora

 

Spektakl w humorystycznej formule opowiada o całej sferze odkryć naukowych, stereotypów i mitów dotyczących świata grzybów. Całość spaja struktura nowej formy terapii grupowej – mykoterapii, w ramach której czwórka pacjentów spróbuje nauczyć się czegoś od nie-ludzkiej przyrody, która wymyka się łatwym klasyfikacjom, a wpływa na wiele dziedzin naszego życia. W pracy nad spektaklem uczestniczyły ekspertki – dr Marta Wrzosek, mikolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dobrawa Borkała, psycholożka, terapeutka EMDR i artystka. 

„Grzyby” to po spektaklu „Lawrence z Arabii” (2018) kolejna praca Weroniki Szczawińskiej i Piotra Wawra Jr. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od czerwca 2022 r. jeszcze bardziej związali się z praską instytucją – kolektyw InSzPer (Instytut Sztuk Performatywnych), którego są członkami, znalazł swoją siedzibę w Teatrze Powszechnym. Dlatego też pokaz premierowy „Grzybów” odbędzie się w ramach Festiwalu Feminist Futures i projektu „Breaking the Spell”, którego InSzPer jest jednym z producentów, obok Residenz Schauspiel Leipzig, Müncher Kammerspiele i Viernulvier w Gandawie. 

Co jakiś czas ludzie wymyślają nowy sposób na uratowanie zniszczonej Ziemi. Albo przynajmniej na uchronienie naszego gatunku przed skutkami naszego własnego, gwałtownego rozwoju. Najnowszym sojusznikiem stały się grzyby – istoty długo niedoceniane, wciąż nieco tajemnicze nawet dla nauki. Wykonują niewidzialną pracę, której znaczna część jest szalenie istotna dla podtrzymywania życia na naszej planecie. Ale czy to powód, aby obarczać je tak dużą odpowiedzialnością?

Czy grzyby naprawdę mogą rozłożyć nasze śmieci, unieszkodliwić nasze zanieczyszczenia, uratować nasze gleby przed erozją, dostarczyć nam alternatywnych materiałów budowlanych, uchronić nas przed rakiem, wyleczyć z depresji, złagodzić nasz lęk przed śmiercią i nauczyć nas empatii? A może trochę zbyt wiele od nich oczekujemy?

Tak czy inaczej, mykologiczna mania już trwa: w nauce, popkulturze, modzie i sztuce. Przyłączamy się do niej – w spektaklu „Grzyby” zapraszamy do uczestnictwa w nowej formule terapii grupowej – mykoterapii. Nie traktujemy jej zupełnie serio – poważnie natomiast podchodzimy do lęków czwórki pacjentów, którzy pod kierunkiem terapeuty starają się nauczyć czegoś od nie-ludzkiej przyrody.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O SPEKTAKLU

„Grzyby”

premiera: 19 listopada 2022 r. o godz. 19.30, Scena Mała Teatru Powszechnego w Warszawie

pokazy popremierowe: 20 listopada o godz. 18.00 oraz 23, 24 i 25 listopada o godz. 19.30, a także 26 i 27 listopada o godz. 18.00.

 

reżyseria i scenariusz: Weronika Szczawińska, Piotr Wawer Jr

scenografia i kostiumy: Marta Szypulska

ruch sceniczny: Agata Maszkiewicz

asystentka reżyserów: Marta Szlasa-Rokicka

konsultacje mykologiczne: Marta Wrzosek

nagranie muzyki: Aleksandra Gryka 

konsultacje terapeutyczne: Dobrawa Borkała

inspicjentka: Bazhena Shamovich

obserwacja uczestnicząca: Katarzyna Tokarska-Stangret 

obsada: Grzegorz Falkowski, Mamadou Góo Bâ, Natalia Lange, Maria Robaszkiewicz, Oskar Stoczyński.

Czytany 335 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 listopad 2022 11:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama