cinema.pl Artykuły

środa, 09 listopad 2022 19:48

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2022

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała pięciorgu młodym aktorom nominacje do tegorocznej edycji nagrody. 

 

NOMINACJE DO NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2022:

 

- Jan Hrynkiewicz za rolę w filmie „Słoń”,

- Mikołaj Kubacki za rolę w filmie „Apokawixa”,

- Eryk Kulm jr za rolę w filmie „Filip”,

- Michalina Łabacz za rolę w filmie „Wesele”,

- Magdalena Wieczorek za rolę w filmie „Zadra”.

 

 

Dodatkowe informacje: 

www.NagrodaCybulskiego.pl

http://www.facebook.com/nagrodacybulskiego 

 

 

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 

 

Laureatkę lub laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2022 poznamy 12 grudnia podczas gali w warszawskim kinie Luna. 

 

 

Organizatorzy: Fundacja dla Kina, Fundacja KINO

Ekipa: Jacek Cegiełka, Krzysztof Rybarczyk, Iwona Cegiełkówna

PR: Danuta Twardoch, Katarzyna Socha

 

Partnerzy: Kino Luna, Legalna Kultura, Pardon To Tu

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Współpraca: Stars Unite Europe, Ustronianka, Duravit

Patronat medialny: TVN Fabuła, Chillizet, Film&TvKamera, Perspektywy, Anywhere, Filmweb, Onet

 

DOSSIER NOMINOWANYCH AKTORÓW

 

Jan Hrynkiewicz („Słoń”)

data urodzenia: 1996, Warszawa

wykształcenie: Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi (2020)

 

wybrana filmografia: „Czuwaj” (2017), „Belfer 2” (serial tv; 2017), „Piłsudski” (2019), „Nic nie ginie” (2019), „Boże Ciało” (2019), „Osiecka” (serial tv; 2020), „Król” (serial tv; 2020), „Pitbull” (2021), „Słoń” (2022).

 

Mikołaj Kubacki („Apokawixa”)

data urodzenia: 1995

wykształcenie: Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2019)

 

wybrana filmografia: „1983” (serial tv; 2018), „Piłsudski” (2019), „Król” (serial tv; 2020), „Jak pokochałam gangstera” (2021), „Herkules” (serial tv; 2022), „Apokawixa” (2022).

 

ważniejsze nagrody: krakowska Studencka Nagroda Teatralna „Chodźże do Teatru” w kategorii: „najlepszy aktor młodego pokolenia”.

 

Eryk Kulm jr („Filip”)

data urodzenia: 1990, Sopot

wykształcenie: Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie (2016)

 

wybrana filmografia: „Mała matura 1947” (2010), „Kamienie na szaniec” (2014), „Bodo” (film + serial tv; 2016), „Belle Epoque” (serial tv; 2017), „Wojenne dziewczyny” (serial tv; 2018-), „Mowa ptaków” (2019), „Kuchnia” (serial tv; 2021-), „Śmierć Zygielbojma” (2021), „Filip” (2022).

 

ważniejsze nagrody: Nagroda SFP za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie (2015). 

 

Michalina Łabacz („Wesele”)

data urodzenia: 1992

wykształcenie: Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie (2018)

 

wybrana filmografia: „Wołyń” (2016), „Belfer 2” (serial tv; 2017), „Pod powierzchnią” (serial tv; 2018-2019), „Wesele” (2021).

 

ważniejsze nagrody: Nagroda za debiut aktorski na FPFF w Gdyni (2016), Nagroda za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych Waterloo (2017), „Jańcio Wodnik” za największe odkrycie festiwalu na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni (2017).

 

Magdalena Wieczorek („Zadra”)

data urodzenia: 1995, Zielona Góra

wykształcenie: Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi (2019)

 

wybrana filmografia: „Pierwsza miłość” (serial tv; 2004-2022), „Czuwaj” (2017), „Monument” (2018), „Erotica 2022” (2021), „Kryptonim Polska” (2022), „Zadra” (2022). 

 

ważniejsze nagrody: Nagroda Kalejdoskopu za „kulturę słowa” na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2018), Grand Prix dla zespołu spektaklu „Przebudzenie wiosny” na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2018).

 

FAKTY Z HISTORII NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

    • Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. 

    • Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska. Główna idea założycieli: wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. 

    • Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.

    • Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało pismo „Ekran”.

    • W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”). 

    • Fundacja KINO powołała Kapitułę Nagrody, która przyznaje nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania każdorazowo powoływane Jury, złożone z osobistości świata kultury.

    • Zdobywcy Nagrody otrzymują statuetki projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

 

CZŁONKOWIE KAPITUŁY NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich), 

Jan Englert (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie), 

Agnieszka Holland (reżyserka) 

Krystyna Janda (aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury), 

Bożena Janicka (krytyk filmowy), 

Maja Komorowska (aktorka), 

Agnieszka Odorowicz (członek zarządu Cyfrowego Polsatu),

Maja Ostaszewska (aktorka),

Joanna Szczepkowska (aktorka),

Piotr Wojciechowski (prozaik, krytyk filmowy), 

Zbigniew Zamachowski (aktor), 

Krzysztof Zanussi (reżyser),

Paweł Świst (prezes zarządu Multikino S.A.).

 

DOTYCHCZASOWI LAUREACI NAGRODY im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

 

1969 (za 1968) 

DANIEL OLBRYCHSKI 

1970 (za 1969) 

MARIAN OPANIA („Skok”, „Sąsiedzi”)

1971 (za 1970) 

OLGIERD ŁUKASZEWICZ („Brzezina”)

1972 (za 1971) 

MAJA KOMOROWSKA

1973 (za 1972) 

JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK („Trzeba zabić tę miłość”)

1974 (za 1973) 

FRANCISZEK TRZECIAK („Na wylot”)

1975 (za 1974) 

MACIEJ GÓRAJ („Ciemna rzeka”)

1976 (za 1975) 

MAŁGORZATA POTOCKA („Hubal”, „Jarosław Dąbrowski”, „Orzeł i reszka”)

1977 (za 1976) 

GABRIELA KOWNACKA („Trędowata”, teatry tv)

1978 (za 1977) 

KRYSTYNA JANDA („Za błyskotliwy debiut w filmie fabularnym i teatry tv”)

1979 (za 1978) 

MAREK KONDRAT („Zaklęte rewiry”, „Smuga cienia”, teatry tv)

1980 (za 1979) 

KRZYSZTOF MAJCHRZAK („Aria dla atlety”, „Wolne chwile”)

1983 (za 1982) 

LAURA ŁĄCZ („Krab i Joanna”, „Wierne blizny”, „Filip z konopi”, „Białe tango”), 

PIOTR BAJOR („Ryś”, „Limuzyna Daimler-Benz”)

 

1984 (za 1983) 

HANNA MIKUĆ,

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ 

 

1985 (za 1984) 

MAREK WYSOCKI

 

1986 (za 1985) 

MAŁGORZATA PIECZYŃSKA, 

JAN JANKOWSKI

 

1987 (za 1986) 

MARIA PAKULNIS („Jezioro Bodeńskie”, „Weryfikacja”, „Zygfryd”), 

EDWARD ŻENTARA („Karate po polsku”, „Siekierezada”, „Trzy młyny”)

1988 (za 1987) 

MARIA GŁADKOWSKA („Magnat”),

PIOTR SIWKIEWICZ („Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”)

1989 (za 1988) 

ADRIANNA BIEDRZYŃSKA („Schodami w górę, schodami w dół”, „Niezwykła podróż Baltazara Kobera”, „Borys Godunow”, „Komediantka” i teatry tv)

1990 (za 1989) 

ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI

1992 (za 1991) 

ANNA MAJCHER,

ARTUR ŻMIJEWSKI

1993 (za 1992) 

KATARZYNA SKRZYNECKA,

RAFAŁ KRÓLIKOWSKI („Pierścionek z orłem w koronie”)

1994 (za 1993) 

MARIA SEWERYN, 

RAFAŁ OLBRYCHSK

1995 (za 1994) 

DOROTA SEGDA,

MAREK BUKOWSKI

2005 (za sezon 2005/06) 

Nagroda Jury: MARCIN DOROCIŃSKI („Pitbull”), 

Nagroda Publiczności: BORYS SZYC („Symetria”), 

Nagroda redakcji „KINA”: MAJA OSTASZEWSKA („Przemiany”)

Pozostałe nominacje 2005: Kamilla Baar („Vinci”), Agnieszka Grochowska („Pręgi”), Rafał Maćkowiak („W dół kolorowym wzgórzem”).

2006 (za sezon 2006/2007) 

Nagroda Jury: KINGA PREIS („Komornik”), 

Nagroda Publiczności: TOMASZ KOT („Skazany na bluesa”)

Pozostałe nominacje 2006: Karolina Gruszka („Kochankowie z Marony”), Agnieszka Warchulska („Teraz ja”), Piotr Głowacki („Oda do radości”) i Łukasz Simlat („Kochankowie z Marony”).

2007 

Nagroda Jury: SONIA BOHOSIEWICZ („Rezerwat”), 

Nagroda Publiczności: MARCIN BRZOZOWSKI („Aleja Gówniarzy”,„Chaos”)

Pozostałe nominacje 2007: Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”), Agnieszka Grochowska („Południe Północ”), Antoni Pawlicki („Z odzysku”, „Jutro idziemy do kina”), Maciej Stuhr („Testosteron”).

2008

Nagroda Jury i Nagroda Publiczności: MACIEJ STUHR („33 sceny z życia”)

Pozostałe nominacje 2008: Małgorzata Buczkowska („0_1_0”), Rafał Maćkowiak („Senność”), Antoni Pawlicki („Drzazgi”), Lesław Żurek („Mała Moskwa”).

2009

Nagroda Jury: ERYK LUBOS („Moja krew”) 

Nagroda Publiczności: AGATA BUZEK („Rewers”)

Pozostałe nominacje 2009: Małgorzata Buczkowska („Jestem Twój”), Magdalena Czerwińska („Demakijaż: Pokój szybkich randek”, „Wojna polsko-ruska”), Roma Gąsiorowska („Jestem Twój”, „Wojna polsko-ruska”).

2009 

Nagrody Specjalne przyznane z okazji 40-lecia Nagrody: 

JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie „Matka Królów"

i BOGUSŁAW LINDA za role w filmach „Gorączka", „Kobieta samotna", „Przypadek"

2010

Nagroda Jury: MATEUSZ KOŚCIUKIEWICZ („Matka Teresa od kotów”) 

Nagroda Publiczności: WOJCIECH ZIELIŃSKI („Chrzest”, „Huśtawka”)

Pozostałe nominacje 2010: Magdalena Boczarska („Różyczka”), Urszula Grabowska („Joanna”), Agnieszka Grochowska („Nie opuszczaj mnie”, „Trzy minuty. 21:37”).

2011 

Nagroda Jury: MAGDALENA POPŁAWSKA („Prosta historia o miłości”) 

Nagroda Publiczności: JAKUB GIERSZAŁ („Sala samobójców”)

Pozostałe nominacje 2011: Magdalena Czerwińska („Kret”), Roma Gąsiorowska („Ki”), Leszek Lichota („Lincz”).

2012

Nagroda Jury: MARCIN KOWALCZYK („Jesteś Bogiem”)

Pozostałe nominacje 2012: Piotr Głowacki („80 milionów”), Agnieszka Grochowska („Bez wstydu”, „W ciemności”), Julia Kijowska („W ciemności”), Joanna Kulig („Sponsoring”).

2013

Nagroda Jury: PIOTR GŁOWACKI („Dziewczyna z szafy”)

Nagroda Kapituły: AGNIESZKA GROCHOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

Pozostałe nominacje 2013: Magdalena Berus („Bejbi blues”), Julia Kijowska („Miłość”), Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”), Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”).

2014/2015

Nagroda Jury: AGNIESZKA ŻULEWSKA („Chemia”)

Pozostałe nominacje 2014/2015: Agnieszka Podsiadlik („Baby Bump”), Anna Próchniak („Miasto 44”), Tomasz Schuchardt („Mur”), Justyna Wasilewska („Kebab i Horoskop”).

2016 Nagroda 

Jury: MARTA NIERADKIEWICZ („Zjednoczone Stany Miłości”, „Kamper”)

Pozostałe nominacje: Julia Kijowska („Zjednoczone Stany Miłości”), Dawid Ogrodnik („Ostatnia Rodzina”), Filip Pławiak („Czerwony Pająk”), Piotr Żurawski („Kamper”).

2017 Nagroda Jury: DAWID OGRODNIK („Cicha noc”)

Nagroda Kapituły: JULIA KIJOWSKA (nagroda za cały dotychczasowy dorobek artystyczny)

Pozostałe nominacje: Magdalena Berus („Szatan kazał tańczyć”), Julian Świeżewski („Zgoda”), Justyna Wasilewska („Serce miłości”), Zofia Wichłacz („Amok”).

2019 

Nagroda Jury: BARTOSZ BIELENIA ("Boże Ciało")

Pozostałe nominacje: Maria Dębska ("Zabawa zabawa"), Sebastian Fabijański ("Mowa ptaków"), Eliza Rycembel ("Nina"), Piotr Żurawski ("Interior")

2019 

Nagrody Specjalne za całokształt twórczości przyznane z okazji 50-lecia Nagrody: KATARZYNA FIGURA (ze szczególnym wskazaniem na role z roku 1997 – „Historie miłosne”, „Kiler” i „Słoneczny zegar”) oraz ANDRZEJ CHYRA (ze szczególnym wskazaniem na rolę w filmie „Dług” z roku 1999).

2020/21 

Nagroda Jury: MAGDALENA KOLEŚNIK ("Sweat")

Pozostałe nominacje: Maria Dębska ("Bo we mnie jest seks"), Piotr Trojan ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Tomasz Włosok ("Piosenki o miłości"), Tomasz Ziętek ("Hiacynt")

Czytany 213 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 listopad 2022 19:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama