cinema.pl Artykuły

sobota, 05 listopad 2022 23:04

„Wiarołom” nagrodzony w Australii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Debiutancki obraz Piotra Złotorowicza „Wiarołom" otrzymał Nagrodę dla najlepszego filmu na Byron Bay International Film Festival w Australii. Produkcja Studia Munka SFP rywalizowała o uznanie jury z głośnymi, nagradzanymi tytułami m.in. „W trójkącie" Rubena Östlunda i „Podejrzaną" Park Chan-wooka.

 

Organizowany w popularnym kurorcie nad zatoką Byron międzynarodowy festiwal to impreza prezentująca filmy, których twórcy kładą nacisk na kwestie społeczne i środowiskowe, prawa człowieka, relacje z naturą, różnorodność i wielokulturowość, kreatywność, samoświadomość i pozytywny styl życia.

W tym roku o tytuł najlepszej zagranicznej produkcji rywalizowało pięć obrazów. Obok filmu „Wiarołom" były to nagrodzona Złotą Palmą w Cannes szwedzka czarna komedia „W trójkącie" Rubena Östlunda, uhonorowany w Cannes nagrodą dla reżysera koreański thriller „Podejrzana" Park Chan-wooka, a także kanadyjski obraz „Huk silników" w reżyserii Philippe'a Grégoire'a i norweski „Everybody Hates Johan" Hallvara Witzø.

O zwycięstwie „Wiarołoma" zdecydowało Jury pod przewodnictwem Paula Wiegarda - czołowego australijskiego dystrybutora kina arthouse'owego.

Australijska nagroda to kolejny już laur dla produkcji Studia Munka SFP. Światowa premiera „Wiarołoma" miała miejsce w styczniu na 20. Dhaka International Film Festival w Bangladeszu. W czerwcu film otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w New Jersey. Obraz Piotra Złotorowicza prezentowany był również w konkursach festiwali Off Camera w Krakowie oraz Młodzi i Film w Koszalinie.

„Wiarołom" to debiut zrealizowany w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję z ramienia Studia Munka odpowiadali Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducentem filmu i stałym partnerem programu Sześćdziesiąt Minut jest CANAL+ Polska. Partnerami produkcji „Wiarołoma" były firmy Coloroffon i Panavision. Film otrzymał wsparcie finansowe z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.

Czytany 251 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 listopad 2022 23:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama