cinema.pl Artykuły

środa, 02 listopad 2022 16:22

Serial kryminalny/thriller psychologiczny

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Rysa” to adaptacja pierwszej z serii powieści autorstwa Igora Brejdyganta. Połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia. To także przekonująca opowieść o kobiecie, która z całych sił stara się odnaleźć w patriarchalnym policyjnym świecie, wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Czy mimo głębokich cieni, jakie rzucają dawne grzechy, uda jej się to osiągnąć?

 

W 2021 roku „Rysa” otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – w kategorii: Najlepszy filmowy serial fabularny. 

Odcinek 1Emisja:  PREMIERA - 5.11.2022; sobota; g. 23:00

Stołeczna policjantka, 38-letnia Monika Brzozowska (Julia Kijowska), jest kobietą po przejściach. W przeszłości była narkomanką. Niestety, od niedawna znów sięga po marihuanę. Prywatnie jest w związku z Piotrem Wasilewskim (Maciej Zakościelny) - szefem agencji reklamowej. Pewnego dnia przełożony, inspektor Leon Stasiak (Zbigniew Zamachowski), oddelegowuje ją do wyjaśnienia sprawy zabójstwa kloszarda. Pomaga jej aspirantka Agata Wójcik (Zuzanna Zielińska). Na miejscu zbrodni pracuje już patomorfolog, dr Grażyna Walińska (Kinga Preis). Udaje się ustalić, że ofiarę pchnięto ostrym narzędziem, a sprawcą był prawdopodobnie mężczyzna. Monika w kostnicy ma nagły atak paniki, przez chwilę wydaje jej się, że już kiedyś znalazła się w podobnych okolicznościach, widziała martwe ciało z podobnymi obrażeniami. Brzozowska zaczyna terapię u psychologa, dr. Zimeckiego (Janusz Chabior). Tymczasem dochodzi do kolejnej, bardzo podobnej zbrodni. Badając sprawę, Monika odkrywa, że ślady prowadzą do niej samej. Cierpiąca na zaniki pamięci kobieta zostaje wplątana w niebezpieczną grę.

Odcinek 2Emisja:  PREMIERA - 5.11.2022; sobota; g. 24:00

Niedaleko pubu „Tęcza” zostają znalezione zwłoki. Zamordowany mężczyzna to milioner Mariusz Kolowski. W jego kalendarzu Monika znajduje trop prowadzący do zamordowanego wcześniej kloszarda. Obie ofiary zostały zabite w ten sam sposób. Prywatnie Brzozowska umawia się na kolejną wizytę z psychoterapeutą, doktorem Zimeckim. Tym razem otwiera się przed nim bardziej. Wkrótce do Moniki dzwoni tajemnicza kobieta. Prosi o spotkanie i rozłącza się. Monika znów traci przytomność. Po ocknięciu się ustala, że na kurtce ma ślady krwi, a w telefonie wiadomość o Eli. Nie wie, kim ona jest. Tymczasem policja dostaje wiadomość o kolejnym morderstwie.

 

Kraj i rok produkcji: Polska, 2020

Sezon 1

Produkcja:Endemol Shine Polska, Sony Pictures Television, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Pomysł serii: Igor Brejdygant (adaptacja własnej powieści pod tym samym tytułem)

Scenariusz: Igor Brejdygant (odcinki: 1-2, 5-6, 8 oraz scenarzysta wiodący w odcinkach: 3-4, 7), Bartosz Janiszewski (odcinki: 3-4, 7)

Reżyseria: Maciej Migas (odcinki: 1-4), Łukasz Kośmicki (odcinki: 5-8)

Obsada aktorska: Julia Kijowska (jako komisarz Monika Brzozowska), Maciej Zakościelny (Piotr Wasilewski, partner Moniki), Zuzanna Zielińska (aspirant Agata Wójcik), Dawid Ogrodnik(porucznik Czesław Warecki, oficer ABW), Maria Pakulnis (matka Moniki), Janusz Chabior (psychoterapeuta Zenon Zimecki), Kinga Preis(patolog Grażyna Walińska), Zbigniew Zamachowski (Stasiak, szef Moniki), Sylwia Juszczak (Lizawieta), Łukasz Konopka (podkomisarz Maj)

Czytany 524 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2022 16:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama