cinema.pl Artykuły

piątek, 14 październik 2022 11:50

Filmowe ukojenie, czyli sekcja Japan Feel-Good na Pięciu Smakach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Tegoroczna sekcja Japan Feel-Good to zaproszenie do spowolnienia. W programie znalazło się osiem wyrazistych filmów o wspólnym mianowniku, jakim jest przestrzeń ukojenia, która w obecnych czasach wydaje się być towarem deficytowym. Pięć Smaków wychodzi naprzeciw tym brakom i proponuje kojące w swej energii narracje, za którymi stoją utytułowane nazwiska.

 

Pełny program sekcji Japan Feel-Good:

Funky Forest, reż. Katsuhito Ishii, Hajime Ishimine, Shinichiro Miki, Japonia 2005, polska premiera 

Ito, reż. Satoko Yokohama, Japonia 2021, polska premiera

Kot do wynajęcia, reż. Naoko Ogigami, Japonia 2012

Letnia opowieść, reż. Shuichi Okita, Japonia 2020, polska premiera

Liście komeliny, Hideyuki Hirayama, Japonia 2022, polska premiera

Moje słodkie trunki, reż. Akiko Ohku, Japonia 2019, polska premiera

Mori, siedlisko artysty, reż. Shuichi Okita, Japonia 2018, polska premiera

Rybie dziecko, reż. Shuichi Okita, Japonia 2022, europejska premiera (tylko kino)

Poza ogłoszonym już mini-przeglądem twórczości Shuichiego Okity i pokazami kultowego Funky Forest, sekcję Japan Feel-Good dopełnią cztery kojące opowieści, które gwarantują znaczącą poprawę samopoczucia i zmianę w postrzeganiu rzeczywistości. Ito Satoko Yokohamy opowiada o poszukiwaniu swojego wewnętrznego dźwięku – to pełna uroku i empatii komedia o tym, że muzyka tradycyjnego shamisenu może pięknie wybrzmieć także i w maido-cafe. W dźwiękach zanurzą się bohaterowie Liści komeliny Hideyukiego Hirayamy – niespiesznego komediodramatu o dynamice japońskiej prowincji. Rutyna i lokalność same w sobie stanowią tu materiał na poczciwy feel-good movie. W kojących narracjach specjalizuje się też Akiko Ohku, której Moje słodkie trunki pokażą moc siostrzeństwa i włoskiej grappy w roli antidotum na wielkomiejski zgiełk Tokio. 

Sekcję domknie pokaz dedykowany Jagodzie Murczyńskiej, naszej przyjaciółce i mentorce, której pamięć i festiwalowy dorobek zostanie uhonorowany jednym z jej ulubionych filmów, Kotem do wynajęcia Naoko Ogigami – otulającej ciepłem opowieści o tym, że każdy potrzebuje w życiu odrobiny czułości.

Zaprezentowany zestaw filmów odpowie na Waszą tęsknotę za sekcją kulinarną i podróżniczą, które okazały się absolutnymi hitami w 2020 roku. Tworzące Japan Feel-Good tytuły wchodzą w dialog ze znanymi pięciosmakowej publiczności tematami – prowincjonalnością, lokalnością, niespiesznym rytmem życia, jak i z potrzebą wytchnienia. To szansa na pogłębienie relacji z naturą, wejście w mniej znane obszary japońskiej kultury, ale i zrewidowanie wyobrażenia o stereotypach, które narosły wokół Japonii. 

 

Funky Forest

Naisu no mori: The First Contact/ Funky Forest: The First Contact

reż. Katsuhito Ishii, Hajime Ishimine, Shinichiro Miki

Japonia 2005, 150'

polska premiera

(kino + online)

Przepełnione czarnym humorem skecze komików manzai; występy nie do końca poważnego duetu muzycznego; podłączone do ciał maszyny, których nie powstydziłby się David Cronenberg; prowadzące donikąd rozmowy o japońskich stereotypach – Funky Forest to szczytowe osiągnięcie nieformalnego zrywu Japanese New Weird, które natychmiast po premierze zyskało status filmu kultowego. Każdy pokaz tej pięknej w swoim absurdzie komedii jest kolektywnym doświadczeniem całego spektrum groteski.

 

Ito

Itomichi / Dance With Me

reż. Satoko Yokohama, Japonia 2021, 116'

polska premiera

(kino + online)

Nieśmiała dziewczyna o staromodnym imieniu Ito, mówiąca prowincjonalnym dialektem, zaczyna pracę w maido-cafe w mieście Aomori. I chociaż kobiety w jej rodzinie słyną z gry na shamisenie Tsugaru, to Ito jeszcze nie odnalazła swojego brzmienia, itomichi. Wbrew wszystkim podąża własną ścieżką, poszukując tożsamości pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

 

Kot do wynajęcia

Rentaneko / Rent a Cat

reż. Naoko Ogigami, Japonia 2012, 110'

(kino + online)

pokaz zadedykowany Jagodzie Murczyńskiej

„Zaklinaczka kotów" Sayoko wpada na pomysł, by wypożyczać garnące się do niej puchate przybłędy osobom, którym coś leży na sercu. Sama ma w sobie coś z kota: lubi chodzić własnymi ścieżkami, choć jej także doskwiera samotność. Naoko Ogigami udaje się opowiedzieć o tym doświadczeniu bez sentymentalizmu. To film pełen ciepłych kolorów, barwnych postaci i kociego mruczenia, przyjemna, a zarazem inteligentna opowieść o oryginalnym sposobie na życie.

 

Liście komeliny

Tsuyukusa

reż. Hideyuki Hirayama, Japonia 2022, 95'

polska premiera

(kino + online)

Niespiesznie poprowadzona komedia o losach Fumi, na co dzień pracującej w szwalni kobiety w średnim wieku. Pewnego dnia w jej samochód uderza meteoryt. Fumi bierze to za szczęśliwy omen i postanawia wprowadzić znaczące zmiany w swoim życiu, zrywając z ospałą rutyną. Gdy usłyszy mężczyznę, grającego na liściach komeliny, nie będzie jeszcze świadoma tego, że dźwięki wydobywane z rośliny pozostaną z nią na dłużej.

 

Moje słodkie trunki

Amai osake de ugai / My Sweet Grappa Remedies

reż. Akiko Ohku, Japonia 2019, 108'

polska premiera

(kino + online)

Życie Yoshiko, kobiety w średnim wieku pracującej jako Office Lady, to pasmo prostych przyjemności: kieliszek włoskiej grappy wieczorem, przejażdżka rowerem, obserwowanie innych ludzi. W tym wszystkim Yoshiko zaczyna jednak odczuwać pewien brak – jest samotna. By nieco zmienić swoje życie, pogłębia przyjaźń z koleżanką z pracy i wchodzi w relację ze znacznie młodszym od niej mężczyzną.

W sekcji Japan Feel-Good znajdzie się również miejsce na historie o kojącym ekscentryzmie, jakie odnajdziemy w filmach Shuichiego Okity: Morim, siedlisko artysty, Letnia opowieść i Rybie dziecko. O mini-przeglądzie jego twórczości pisaliśmy już we wrześniu. To idealna okazja do zapoznania się z docenionym w Japonii autorem opowieści o życiowych outsiderach i ich relacji ze światem, do którego nie do końca pasują.

 

Karnety w sprzedaży!

Dostępne są dwa rodzaje karnetów:

Karnet Pięć Smaków Kino+Online, w cenie 340 zł – umożliwia wstęp na wszystkie projekcje filmowe (za wyjątkiem uroczystego otwarcia) podczas festiwalu w kinach oraz dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. 

Karnet Pięć Smaków Online, w cenie 180 zł – umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie wideo. 

Czytany 186 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 październik 2022 12:00

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama