cinema.pl Artykuły

czwartek, 13 październik 2022 19:12

Wybitna scenografka przyjedzie na EnergaCAMERIMAGE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, który rozpocznie się już 12 listopada, specjalną nagrodę dla scenografki odbierze Sarah Grenwood. Sześciokrotnie nominowana do Oscara artystka, w Toruniu pojawi się ze swoją najbliższą współpracowniczką – dekoratorką Katie Spencer.

 

Jeżeli kochacie kino, jest bardziej niż prawdopodobne, że pośród waszych ulubionych filmów znajduje się przynajmniej jeden tytuł, przy którym pracowała Sarah Greenwood. Scenografka przetwarzała wraz z Joe Wrightem XVIII-wieczną Anglię w Dumie i uprzedzeniu, zaś z Guyem Ritchiem nadawała XIX-wiecznemu Londynowi nowych barw i odcieni w Sherlocku Holmesie oraz Sherlocku Holmesie: Grze cieni. Z Wrightem odtwarzała także w Czasie mroku trudne warunki życia w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, a Billowi Condonowi pomogła przenieść jedną z najbardziej uwielbianych disneyowskich baśni – Piękną i Bestię – w ramy kina aktorskiego. Każdy projekt, w którym Greenwood brała udział, ulepszała na różne sposoby swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami i nieskończoną wyobraźnią, radując zmysły widzów na całym świecie.

Za swoją pracę Sarah Greenwood doczekała się aż sześciu nominacji do Oscara®: za wspomniane Dumę i uprzedzenie, Sherlocka Holmesa, Piękną i Bestię oraz Czas mroku, a także za zrealizowane wraz z Joe Wrightem filmy Pokuta i Anna Karenina. Z brytyjskim reżyserem współpracowała zresztą przy większości jego pełnometrażowych fabuł, wliczając w to Solistę, Hannę i zeszłorocznego Cyrana. Jednak jej najbliższą współpracowniczką na planach jest dekoratorka Katie Spencer, z którą tworzy scenografie filmowe od czasu Guwernantki z 1998 roku (reż. Sandra Goldbacher), i z którą dzieliła wszystkie Oscarowe® nominacje oraz inne branżowe nagrody i wyróżnienia. Obie panie skończyły niedawno pracę nad Barbie Grety Gerwig, film wejdzie na ekrany światowych kin w przyszłym roku.

Sarah Greenwood i Katie Spencer przyjadą niedługo do Torunia, a uczestnicy Festiwalu EnergaCAMERIMAGE będą mogli zadać im osobiście pytania o wszystkie z wymienionych filmów oraz podziękować za wszystkie piękne filmowe doświadczenia, które zapewniły nam przez ostatnie ćwierć wieku. Zapraszamy do udziału w 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, która odbędzie się w dniach 12-19 listopada.

Czytany 292 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 październik 2022 19:20

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama