cinema.pl Artykuły

środa, 12 październik 2022 15:14

„Orzeł” wraca do Gdyni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wczoraj wieczorem w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta premiera filmu „Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta.

 

—  Premiera w Warszawie już się odbyła ale to właśnie na to dzisiejsze wydarzenie czekaliśmy z niecierpliwością! — mówiła producentka filmu Anna Bławut-Mazurkiewicz. — Miasto Gdynia, które jest partnerem filmu, okazało nam ogromne wsparcie, od samego początku uwierzyło w nasz projekt. Dziękujemy Wam, że razem z nami wypłynęliście w tę podróż! — dodał producent Bartek Gliński.

Na scenie pojawił się również Leszek Kopeć dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, kierujący Gdyńskim Centrum Filmowym. — Nie wyobrażam sobie żeby ten film mógł powstać gdzie indziej niż w Gdyni. — mówił. To właśnie w Gdyni zostały zrealizowane zdjęcia morskie do filmu oraz odbywały się przygotowania aktorów.

Oprócz reżysera i producentów filmu w wydarzeniu wzięli udział aktorzy Tomasz Ziętek, Tomasz Schuchardt, Rafał Zawierucha i Adam Kupaj oraz członkowie ekipy: operator kamery Janusz Julo Sus, autorka scenografii Marcelina Początek-Kunikowska, II reżyser Jakub Michnikowski, autor charakteryzacji Dariusz Krysiak oraz koordynatorka produkcji Anna Palka.

Partnerami gdyńskiej premiery filmu byli Gdynia - Miasto Filmu UNESCO, Gdyńskie Centrum Filmowe, Dago Tech, Studio Dago, Santi. Specjalne podziękowania twórcy filmu składają Ministerstwu Obrony Narodowej, Dowództwu Generalnemu Sił Zbrojnych, Marynarce Wojennej, Inspektoratowi Marynarki Wojennej, Dowództwu 3. Flotylli Okrętów, Ośrodkowi Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Rejonowemu Zarządowi Infrastruktury w Gdyni, Komendzie Portu Wojennego Gdynia, Muzeum Marynarki Wojenne, Jednostce Wojskowej Formoza oraz Akademii Marynarki Wojennej.

„Orzeł. Ostatni patrol" w kinach od 14 października

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł", który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i na zupełnie nowych hipotezach zaginięcia okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, laureatka Nagrody za Najlepsze Zdjęcia na FPFF w Gdyni za film Agnieszki Holland „W ciemności".

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł" wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

„Orzeł. Ostatni patrol" zwiastun https://youtu.be/cTqyL-yRY6E

Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł" zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp". Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej udało się niezwykle realistycznie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Gatunek: wojenny / dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut („Jeszcze nie wieczór", „Wirtualna wojna")

Producent: AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński

Koproducenci: Telewizja Polska S.A., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Gdyńskie Centrum Filmowe, Produkcja Filmów Jacek Bławut

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Film został objęty honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Akcja edukacyjna filmu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Odbudowy Polskiej Państwowości.

Obsada: Tomasz Ziętek („Cicha noc", „Kamienie na szaniec", „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł"), Antoni Pawlicki („Czas honoru" – serial TV, „Katyń"), Tomasz Schuchardt („Kurier", „Miasto 44", „Karbala"), Mateusz Kościukiewicz („Najlepszy", „Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Rafał Zawierucha („Bogowie", „Jack Strong", „Pewnego razu... w Hollywood"), Adam Woronowicz („Kurier", „Zimna wojna", „Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Filip Pławiak („303. Bitwa o Anglię", „Wołyń", „Kamienie na szaniec") i inni.

Czytany 157 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 październik 2022 15:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama