cinema.pl Artykuły

wtorek, 11 październik 2022 23:31

Po co nam architekci?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już w najbliższy czwartek w Kinie Camerimage rozpocznie się przegląd filmów o architekturze - „Architektura w oku kamery". Już po raz drugi w mieszczącym się na Rynku Nowomiejskim budynku należącym do Fundacji Tumult będziemy mieli szansę obejrzeć filmy poświęcone architekturze i architektom. Przegląd wzbogaci spotkanie z uznanym toruńskim architektem Piotrem Sobocińskim, który z widzami spotka się w piątkowy wieczór przy okazji projekcji filmu „Po co nam architekci?".

 

Tym razem w Kinie Camerimage obejrzymy filmy opowiadające o wizjonerach architektury. Bohaterowie dokumentu "Po co nam architekci?" opowiedzą o znaczeniu ambitnych rozwiązań architektonicznych dla przyszłości i o tworzeniu obiektów wielofunkcyjnych, odpowiadających na potrzeby różnych grup społecznych, a jednocześnie przyjaznych środowisku naturalnemu. Dokumentalny portret "Nieskończoność według Floriana" przybliży nam z kolei życie i dokonania Floriana Yurieva, autora projektu sali koncertowej w centrum Kijowa, który w swoich pracach innowacyjnie łączy naukę i sztukę. Wreszcie ostatnia propozycja w ramach przeglądu to film "Aalto z miłości do architektury" - dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu – Alvara Aalto. 

Przegląd poświęcony architekturze w Kinie Camerimage, organizowanym przez Europejskie Centrum Filmowe Camerimage to nie przypadek. Jednym z najważniejszych zadań ECFC jest budowa w Toruniu siedziby instytucji. Będzie to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę kulturalną w naszym kraju. Aktualnie trwają intensywne prace nad projektem budynku, prowadzone przez renomowane austriackie biuro Baumschlager Eberle Lustenau. Przegląd to doskonała okazja do tego by rozwinąć swoją wiedzę na temat architektury a także świetna szansa, by porozmawiać o koncepcji architektonicznej budynku ECFC. Przeglądowi towarzyszyć będzie spotkanie z ekspertem. Gościem przeglądu będzie architekt Piotr Sobociński - prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Oddział Toruń i sekretarz sądu konkursowego, który wybierał koncepcję architektoniczną ECFC. Na rozmowę organizatorzy zapraszają w piątek 14 października przy okazji pokazu filmu "Po co nam architekci?" o godz. 18.00  

 

Kino Camerimage od 5 sierpnia funkcjonuje w budynku Fundacji Tumult znajdującym się na Rynku Nowomiejskim. Więcej informacji na temat filmów, które obejrzeć będzie można w ramach przeglądu znaleźć można na stronie www.kinocamerimage.pl 

 

 

 

W załączeniu plakaty filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach przeglądu oraz zdjęcie z filmu. "Po co nam architekci?"

Czytany 129 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 październik 2022 23:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama