cinema.pl Artykuły

czwartek, 29 wrzesień 2022 23:59

NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI filmem otwarcia WARSZAWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Niebezpieczni dżentelmeni” filmem otwarcia 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego!

Na dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono, że „Niebezpieczni dżentelmeni” będą filmem otwarcia 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

 

Istniejący od roku 1985, Warszawski Festiwal Filmowy jest jednym z najistotniejszych wydarzeń filmowych w Europie wschodniej i znajduje się w elitarnym gronie  międzynarodowych konkursów filmowych – obok takich festiwali jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.

Ambicją twórców Festiwalu jest to, by jego widzowie jako pierwsi mieli dostęp do najnowszych i najbardziej interesujących filmów, żeby mogli obserwować na bieżąco najnowsze trendy światowego kina. 

Z dumą informujemy, że premierowy pokaz „Niebezpiecznych dżentelmenów”, w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się 14 października i prezentujemy artystyczny plakat filmu. Jego autorem jest Patryk Hardziej, ilustrator i projektant grafiki użytkowej m.in. okładek płyt, identyfikacji wizualnej, znaków graficznych, książek czy wystaw.

„Niebezpieczni dżentelmeni” w kinach od 20 stycznia 2023 roku!

Plejada wybitnych polskich aktorów odsłaniająca nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego – wszystko to w reżyserskim debiucie fabularnym Macieja Kawalskiego, produkowanym przez Agnieszkę Dziedzic z Koi Studio („Tarapaty”) we współpracy z Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham z Aurum Film („Boże Ciało”). „Niebezpieczni dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”.

Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski jako artystyczne, naukowe i… celebryckie osobowości początku XX wieku w sensacyjnej historii, której próżno szukać na kartach podręczników!

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

 

Zakopiańskim partnerem filmu jest Hotel Nosalowy Dwór Resort & Spa

Gatunek: komedia kryminalna 

Produkcja: Polska 2022

Producent: Koi Studio („Tarapaty”) 

Koproducenci: Aurum Film („Boże Ciało”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, „Magnezja”), WFS Walter Film Studio („Boże Ciało”, „(Nie)znajomi”, „Planeta Singli”),

TVN („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”),

Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa „Silesia-Film”

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Kawalski („Mały zgon” – serial)

Obsada: Tomasz Kot („Zimna wojna”, „(Nie)znajomi”), Marcin Dorociński („Pitbull. Ostatni pies”, „Gambit królowej” – serial),  Andrzej Seweryn („Król” – serial, „Ostatnia Rodzina”),  Wojciech Mecwaldowski („Klangor” – serial, „Juliusz”), Michał Czernecki („Miasto 44”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Anna Smołowik („Dawid i Elfy”, „To musi być miłość”), Wiktoria Gorodeckaja („Krew Boga”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

Czytany 422 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 wrzesień 2022 00:06

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama