cinema.pl Artykuły

wtorek, 27 wrzesień 2022 19:53

Odkryj dwa oblicza historii...

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ideą przeglądu filmów „Hubalczycy” (1969) i „Hubal” (1973) jest udostępnienie szerokiej grupie odbiorców dwóch obrazów ukazujących dzieje majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Chcielibyśmy, aby fabularna wersja historii przedstawiona w „Hubalu” Bohdana Poręby została dopełniona przez dokumentalny zapis „Hubalczyków” Andrzeja Szczygła. Przegląd w ramach akcji #bezprzedawnienia. Filmy dostępne od 29 września do 29 października na darmowej platformie VOD Ninateka.pl.

 

W ramach odkrywania nieznanych oblicz historii polskiego kina przygotowaliśmy dla Państwa film „Hubalczycy” (1969) Andrzeja Szczygła. Jest to pierwszy w historii film dokumentalny poświęcony oddziałowi majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Andrzej Szczygieł stara się w nim doszukać prawdy o wojennej przeszłości żołnierzy Hubala – aby jej dotknąć, stosuje metodę psychodramy; bardziej od faktów interesują go emocje, to one przywołują wspomnienia. Jak deklarował reżyser: „Za cenny uważam każdy kierunek poszukiwań oparty na racjonalizmie i szczerości, poparty najnowszymi badaniami naukowymi, konfrontacją różnych racji naukowych – aby w ich wyniku rodziły się dzieła kontrowersyjne, a przez to zaangażowane” (Andrzej Szczygieł, Jak mówić o wojnie do pokolenia, które jej nie przeżyło, „Ekran” 1970, nr 19, s. 14.).

Rwany montaż, doskonała praca kamery i eksperymentalne zastosowanie archiwaliów czyni film niezwykłym dziełem artystycznym. „Hubalczycy” to film zapomniany, który od czasu premiery nie był wyświetlany, przez lata milczeli o nim filmoznawcy i historycy. Dopiero dzisiaj, w 2022 roku, dzięki zaangażowaniu specjalistów z FINA film został zdigitalizowany i będzie można go zobaczyć w doskonałej jakości.

Dopełnieniem dokumentalnej historii majora Henryka Dobrzańskiego będzie możliwość obejrzenia także popularnego „Hubala” (1974) w reżyserii Bohdana Poręby. Film fabularny  powstał cztery lata po dokumencie Andrzeja Szczygła i okazał się jednym z popularniejszych polskich filmów. Niemała w tym zasługa charyzmatycznego Ryszarda Filipskiego, który wcielił się w postać majora oraz Małgorzaty Potockiej, Tadeusza Janczara czy Emila Karewicza. Warto również podkreślić, że znakomitą muzykę do filmu napisał Wojciech Kilar. Poza uznaniem widzów reżyser i aktorzy zdobyli szereg nagród. Widzowie Ninateki będą mieli okazję obejrzeć film w znakomitej wersji, zrekonstruowanej przez FINA.

 

PROGRAM:

„Hubalczycy”, reż. Andrzej Szczygieł, 1969, 20 min

„Hubal”, reż. Bohdan Poręba, 1973, 132 min

 

29 WRZEŚNIA – 29 PAŹDZIERNIKA

WWW.NINATEKA.PL

Czytany 80 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 wrzesień 2022 20:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama