cinema.pl Artykuły

czwartek, 22 wrzesień 2022 17:53

"Najważniejszy dokumentalista naszych czasów" przyjedzie do Torunia

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zdobywca Oscara, reżyser Alex Gibney odbierze podczas tegorocznej 30-tej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Twórca którego niezwykle angażujące filmy realizowane w charakterystycznym stylu sprawiły, że amerykański magazyn Esquire okrzyknął go „najważniejszym dokumentalistą naszych czasów” specjalizuje się w dokumentalistyce śledczej. Jego często kontrowersyjne filmy ujawniają zarówno ciemne, jak i piękne strony współczesnego świata.

 

Swoją karierę Gibney rozpoczął w latach 80., kształtował swój styl w latach 90., ale dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku zaczął przyciągać uwagę międzynarodowej publiczności serią głośnych filmów dokumentalnych. Wśród nich znalazły się: Przekręt w Enronie ujawniający chciwość i korupcję w jednej z najbardziej wpływowych amerykańskich korporacji, nagrodzony Oscarem Kurs do Krainy Cienia będący przerażającą opowieścią o nieludzkich praktykach we wczesnych latach wojny w Afganistanie czy Mea Maxima Culpa: Milczenie Kościoła podejmujący temat pedofilii w kościele. Wszystkie niezwykle kontrowersyjne, wszystkie zaciekle dyskredytowane przez przedstawione w nich organizacje – i wszystkie niewiarygodnie poruszające i oddziałujące na widza.

Chociaż Alex Gibney znany jest przede wszystkim ze swoich starannie przygotowanych od strony merytorycznej dokumentów śledczych ujawniających korupcję, chciwość i zepsucie ukryte pod wieloma warstwami korporacyjnych i instytucjonalnych kłamstw, ma również niewiarygodny talent do znajdowania i ukazywania ludzkich niedoskonałości. Przykładem mogą być tu filmy Steve Jobs: człowiek-maszyna, Frank Sinatra – życie gwiazdy oraz Kłamstwa Armstronga o słynnym kolarzu szosowym Lansie Armstrongu. Gibney współpracuje na co dzień z największymi postaciami światowego kina. W fascynującym sześcioodcinkowym serialu dokumentalnym „Geneza nienawiści”, wyprodukowanym dla Discovery wraz z Stevenem Spielbergiem przyglądał się jednej z najbardziej pierwotnych i destrukcyjnych ludzkich emocji. Obaj twórcy w poruszający sposób, pokazali, jak przez lata zmieniała się natura nienawiści i jak potężny wpływ miała nie tylko na jednostki, ale też całe społeczeństwa. 

 

 

Alex Gibney to także niezwykle aktywny zawodowo producent promujący projekty dokumentalne, które bez jego wsparcia prawdopodobnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, a także wszechstronnie utalentowany dziennikarz, piszący m.in. dla The Atlantic i The Huffington Post. Gibney wyreżyserował też odcinki seriali fabularnych, takich jak Billions czy The Looming Tower, a obecnie jest na etapie preprodukcji thrillera o wojnie w Wietnamie zatytułowanego Two Wolves z udziałem Viggo Mortensena i Caleba Landry Jonesa.

Filmowy dorobek Alexa Gibneya wywołuje u widzów emocje, konfrontując ich z niewygodnymi faktami i bolesną prawdą. Można nie zgadzać się z jego punktem widzenia, można nawet czuć się nieswojo oglądając jego filmy, jednak po zapoznaniu się z twórczością Gibneya nie jest się już tą samą osobą. A to nie lada wyczyn w czasach narastającego chaosu społecznego, politycznego i w dobie otaczającego nas szumu informacyjnego. W trakcie jubileuszowej 30-tej edycji Festiwalu EnergaCamerimage Alex Gibney nie tylko odbierze nagrodę, ale także spotka się widzami by porozmawiać o swojej twórczości.

 

 

Festiwal rusza 12 listopada, karty wstępu na wydarzenie można kupić już dziś na stronie portal.camerimage.pl. Karta uprawnia do udziału we wszystkich festiwalowych wydarzeniach; informacje na temat możliwości zakupu biletów na poszczególne wydarzenia zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

Czytany 678 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 wrzesień 2022 18:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama